اگر حمله کار ما بود با شجاعت اعلام می کردیم

رییس‌ ستاد کل نیروهای مسلح ایران: اگر حمله کار ما بود، با شجاعت اعلام می‌کردیم
محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گفت: «اگر حادثه حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان کار ما بود با شجاعت آن را اعلام می‌کردیم.»

باقری روز دوشنبه ۲۷ خردادماه، با هشدار به آمریکا، اعلام کرد«نیروهای مسلح» در صورت نیاز «به صورت آشکار، پرقدرت و با شدت» در مقابله با «‌دشمنان» در منطقه‌ای بسیار وسیع عمل خواهد کرد.

پس از حمله به دو کشتی در روز پنجشنبه ۲۳ خرداد در دریای عمان، تاکنون وزارت دفاع آمریکا، اسرائیل و وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده‌اند که بررسی‌های آن‌ها، مسئولیت و دست داشتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این حملات را نشان می‌دهد. در مقابل، چین، روسیه و اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری شده‌اند.

با این‌حال،‌ باقری توضیح داد که اگر حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان کار ایران بود «با شجاعت قبول می‌کردیم.»

او با مضحک و بی‌اعتبار خواندن این اتهام‌ها گفت که هدف آن نشان دادن این است که جمهوری‌اسلامی «در حال عملی کردن تهدیدهای خود است.»

این مقام نظامی جمهوری اسلامی با اشاره به تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران گفت: «از یک سو فشار را بر جمهوری اسلامی ایران افزایش می‌دهد و از سوی دیگر دم از مذاکره می‌زند.»

باقری با اشاره به خروج آمریکا از برجام و فشارهای بعد از آن به تهران، گفت: ‌«باز هم ایران در چنین شرایطی یک سال صبر و تحمل و نصیحت کرد تا بلکه دشمن به مسیر اصلی بازگردد.»

هفته گذشته، پس از حدود یک سال از خروج آمریکا از برجام و افزایش تحریم‌ها، در پاسخ به میانجی‌گری نخست‌وزیر ژاپن برای مذاکره تهران و واشینگتن، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با اظهار «عدم شایستگی»‌ دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پیشنهاد هرگونه مذاکره و گفت‌وگو با او را رد کرده بود. ترامپ، پس از آن، از آماده نبودن دو طرف برای مذاکره در شرایط فعلی سخن گفت.

باقری با «راهبرد مقاومت» دانستن این تصمیم از سوی رهبر جمهوری اسلامی در دیدار او با نخست‌وزیر ژاپن، آن را سیاستی «موفق و فعال»‌ خواند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین گفت: «هیچ ملاحظه‌ای را در قالب پنهان کاری و فریبکاری نخواهیم داشت، زیرا چنین ملاحظه‌ای را کشوری در دستور کار خود قرار می دهد که ضعف قدرت و توانمندی داشته باشد.»‌

او با اشاره به قدرت ایران در مساله بستن تنگه هرمز اعلام کرد اگر نظام چنین تصمیمی بگیرد امکان رفت‌و‌آمد هیچ نفتکش یا شناوری از این منطقه وجود نخواهد داشت.

همزمان با این مواضع، امروز سازمان انرژی اتمی ایران از «پایان صبر جمهوری اسلامی» در مساله تعهدات برجامی و «افزایش ذخایر اورانیوم» از ششم تیرماه خبر داده است.

روز گذشته نیز پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بر ادامه فشارها به ایران تاکید کرده بود.