محمد خاتمی خواهان حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات شد

محمد خاتمی، رئیس‌ جمهوری سابق ایران، با تأکید بر این‌ که «انتخابات نباید تحریم شود» گفت «اصلاح‌طلبان و مردمِ ناراضی باید فداکاری و از خودگذشتگی کنند و به خاطر ایران پای صندوق‌ها بیایند تا جلوی خطر اصلی گرفته شود».
به‌ گزارش خاتمی‌مدیا، آقای خاتمی در دیدار با شورای مرکزی حزب پیشرو اصلاحات با بیان این‌ که «اشتباه بزرگ این است که خودمان برانداز‌سازی کنیم»، از حاکمیت نیز خواست تا «حکومتِ آزادتر و دارای سعه صدر بیشتر نسبت به مردم را تضمین کند».

آقای خاتمی در سال‌های اخیر با محدودیت‌های بسیاری برای فعالیت‌ سیاسی و اجتماعی خود مواجه بوده و از زمستان سال ۹۳، دادستان تهران انتشار تصاویر و خبرهای او را ممنوع اعلام کرده است.
رئیس‌ جمهوری سابق ایران که از حامیان میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ بود، همچنین گفته است که «از اسفند ۸۸ به بعد دائما گفتم و می‌گویم که باید به آینده نگاه کنیم و در تلاش برای حل موضوع باشیم و خود را در گذشته حبس نکنیم».
موضوع شرکت در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۸ یا تحریم انتخابات محل اختلاف برخی اصلاح‌طلبان در چند ماه اخیر شده است.
روز دوشنبه ۲۴ تیرماه، مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفته بود: «در هیچ دوره‌ای به اندازه امسال میان اصلاح‌طلبان درباره انتخابات اختلاف نظر وجود نداشته است.»
پیش از آن محسن صفایی فراهانی، یکی  دیگر از فعالان اصلاح‌طلب، اعلام کرده بود که «اگر واقعاً شرایط تغییر نکند، بنده خودم رأی نخواهم داد و حاضر نیستم بین بد و بدتر انتخاب کنم».

محمد خاتمی، روز شنبه ۱۵ تیرماه، نیز گفته بود هرچه مردم از «اصلاحات مأیوس شوند» به قوت گرفتن «ذهنیت براندازی» کمک می‌شود و تاکید کرده بود که ممکن است براندازها بتوانند «موفق شوند».
پس از وقوع اعتراض‌های گسترده دی‌ماه ۱۳۹۶ در ایران که در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ رخ داد و در آنها شعارهایی چون «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» سر داده شد، برخی چهره‌های اصلاح‌طلب با تکرار شعار «لزوم وحدت ملی» و همچنین با هشدار درباره احتمال وقوع جنگ، تحرکاتی را برای نزدیکی سیاسی به گروه‌های اصولگرا شروع کرده‌اند.

 

محمد خاتمی، خواهان آن شده است که نامزدهای اصلاح‌طلب در انتخابات آتی ایران تایید صلاحیت شوند و گفته “اصلاح‌طلبان و مردم ناراضی باید فداکاری و از خودگذشتگی کنند و به خاطر ایران پای صندوق‌ها بیایند.”

به گزارش خاتمی مدیا، رسانه رسمی آقای خاتمی، او در دیدار با عده‌ای از اصلاح‌طلبان خطر جنگ را برای ایران “خطر اصلی” خوانده و خواهان اتحادی گسترده در برابر آن شده است.

او ضمن آن که گفته “اصلاح‌طلبان نمی‌توانند به هر قیمتی وارد انتخابات شوند”، افزوده که “نباید اصل انتخابات را زیر سوال بُرد.”

پیام‌های محمد خاتمی در کارزارهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان در سال‌های اخیر نقش مهمی داشته است، اما خود او و دیگر اصلاح‌طلبان به تازگی درباره امکان جذب رای‌دهندگان با شیوه‌های قبلی ابراز تردید کرده‌اند.

تشدید مشکلات اقتصادی، تداوم سرکوب‌های سیاسی و اجتماعی، افشای موارد فساد و خویشاوندسالاری در جریان اصلاح‌طلب، از مواردی است که باعث شده گروهی از هواداران این جریان، به خصوص پس از اعتراضات گسترده دی ۱۳۹۶، از آن فاصله بگیرند.

محمد خاتمی ابراز امیدواری کرده که “حکومت آزادتر و دارای سعه صدر بیشتر نسبت به مردم” تضمین شود و در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی “فضا باز شود و صلاحیت‌ها تایید شوند.”

او در سال‌های گذشته هم به دفعات پیشنهادهایی چون “آشتی ملی” داده و یا گفته “اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود، و ملت هم بر ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می‌گذرد.”

موضع‌گیری‌های این چنینی آقای خاتمی با واکنش مثبت آیت‌الله علی خامنه‌ای و محافظه‌کاران وفادار به او روبرو نشده است.

آیت‌الله خامنه‌ای پس از پیشنهاد آشتی ملی آقای خاتمی، آن را بی معنی دانست و گفت: “مگر مردم با هم قهر هستند که بخواهند آشتی کنند؟ قهری وجود ندارد.” مشخص نیست آقای خاتمی بر چه مبنایی انتظار دارد نظر رهبر جمهوری اسلامی تغییر کرده باشد.

البته دعوت آقای خاتمی از ناراضیان به شرکت در انتخابات موضعی مشابه آقای خامنه‌ای است. رهبر ایران چهار سال پیش خواهان آن شد که “حتی کسانی که نظام را قبول ندارند برای حفظ و اعتبار کشور” در انتخابات رای بدهند.

محمد خاتمی شرکت اصلا‌ح‌طلبان در انتخابات را “فداکاری و ازخودگذشتگی” توصیف کرده است.

گروهی از اصلاح‌طلبان تاکید دارند که در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨ به نفع محمود احمدی‌نژاد تقلب شد. محمدرضا خاتمی، برادر محمد خاتمی، به تازگی برای طرح همین ادعا به زندان محکوم شد.

قرار است انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ٢ اسفند سال جاری خورشیدی برگزار شود.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com