یکی از پشت پرده های تحریم نفتی ایران و ونزوئلا

✍رضا زندی
 نگاه نو- در نظام سرمایه داری ایالات متحده، کسب منافع اقتصادی حرف اول را می زند. روزی که روزگار طلایی نفت بود و هر بشکه به قیمت های بالای ١٠٠ تا ١۴٠دلاری فروخته می شد، مخازن نفت گران شیل را توسعه دادند و حالا با ارتقاء تکنولوژی، می توانند تولید نفت شیل را حتی در محدوده قیمتی ٣٠ دلار ادامه دهند.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا، پیش بینی کرده است که صادرات نفت خام آمریکا، سال آینده میلادی (٢٠٢٠) به روزانه حدود ۵ میلیون بشکه در روز می رسد. آمریکا می خواهد در سال ٢٠٢۴، صادرات نفتش را (به ویژه از منطقه تگزاس) به بیش از ٨/۵ میلیون بشکه در روز (تا ٩ میلیون بشکه) برساند و پس از عربستان در رده دوم بزرگترین صادرکننده نفت جهان قرار گیرد.
حالا نوبت سهم کسب بازار است. آن هم در اوضاع اقتصادی نه چندان مناسب جهانی. پس “تحریم” می تواند گزینه ایی موثر برای محدود کردن سهم بازار دیگر تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ جهان و باز کردن جا برای نفت خام آمریکا باشد! (فارغ از انواع نفت خام ها).
با تحریم نفتی بزرگترین دارنده ذخایر نفتی دنیا (ونزوئلا) و دومین تولیدکننده اوپک قبل از تحریم ها (ایران)، بازارهای خوبی برای شرکت های نفتی آمریکا باز می شود. این، یکی از پشت پرده های تحریم های نفتی ایران و ونزوئلا است. هر چند طبیعتا اهداف سیاسی دیگری هم برای تحریم ها تعریف کرده اند.
با نگاه کلان نگر، تحریم های روسیه هم می تواند به سیاست نفتی کسب بازار آمریکا کمک کند. حتی راه انداختن جنگ تجاری بزرگ با چین و بعد نشستن پشت میز مذاکره و ملزم کردن این کشور به ایجاد تعادل در تراز تجاری و نهایتا خرید نفت چین از آمریکا از همین منظر قابل بررسی است. چین دومین اقتصاد بزرگ دنیاست.
تا پنج سال دیگر صادرات نفت ایالات متحده به اوج خود می رسد. شاید برای فتح بازارهای مختلف نفتی از جمله در چین، کره جنوبی و اروپا توسط آمریکا، آنها ترجیح بدهند تا آن روز بحران ونزوئلا و تحریم نفتی ایران ادامه داشته باشد. ایضا ادامه حضور جمهوری خواهان نفتی در نظام سیاسی ایالات متحده. اگر چه بازار نفت صحنه گردان های زیادی دارد و تعاملات بین المللی نیز پیچیده است.
با چنین تحلیل هایی لازم است که هم مسوولان نفتی و هم برنامه ریزان کلان سیاست خارجی کشور باید تحولات را جدی بگیرند و با تاکید بر حفظ ارزش منابع ملی و سرمایه های آتی ایران، تمهیدات لازم دور اندیشانه ایی اتخاذ کنند.