خاشقجی چه می دانست که آمریکایی ها نباید می دانستند-

✍?  محمد علی حیدری هایی/ کارشناس منطقه

 از دو هفته پیش هنگامی که برای اولین بار خبر سرنوشت نامعلوم جمال خاشقجی در رسانه های ترکیه به سراسر دنیا مخابره شد تاکنون همه اخبار و گزارش ها حول چگونگی یک قتل متمرکز شده است، حال آنکه طی این سالها خبرنگاران زیادی قربانی خشونت ها شده اند و این حد مورد توجه نبوده اند.

حالا سوال می شود چرا این قتل تا این حد مورد توجه قرار گرفته است، آن هم در بحث چگونگی قتل و برنامه ریزی برای آن و … حال آنکه تاکنون کمتر یا اساسا هیچ نگاهی به انگیزه های این جنایت نشده است.

** درباره خاشقجی
خاشقجی بر خلاف تبلیغات صورت گرفته مبنی بر اینکه پای اعتقادش در خصوص آزادی بیان و مطبوعات قربانی شده است، اساسا فاصله چندانی از نظر فکری با بن سلمان و سایر شاهزادگان سعودی در این خصوص نداشته است.

آن طور که جان بردلی در مقاله اش توضیح داده ‘خاشقجی تنها کسی است که از ارتباطات نزدیک مقام های سعودی با اسامه بن لادن تا قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ با خبر بوده است.
خاشقجی همچنین رگه هایی از رابطه میان جریان های اسلام گرای تندرو بویژه القاعده و سلفی ها و نیز شاخه هایی از اخوان المسلمین با حاکمیت وهابی را در اختیار داشت.

او در دهه های ۸۰ و ۹۰ قرن گذشته میلادی در افغانستان و سودان با رهبران القاعده ارتباط داشت و بویژه با بن لادن رابطه دوستانه ای برقرار کرده بود.

بردلی که همکار خاشقجی هم بوده و رابطه نزدیکی با او داشته، درباره اش چنین قضاوت می کند که ‘تمایلات اسلام گرایانه خاشقچی در زرورقی از آزادی خواهی و دمکراسی طلبی پیچیده شده بود’. در واقع اختلاف دیدگاه خاشقجی با وهابیت افراطی که منجر به پیوستن او به اخوان شد، تنها در این مساله خلاصه می شود که او معتقد بود حکومت اسلامی در انتخاباتی آزاد در سراسر خاورمیانه شکل بگیرد و همین دیدگاه باعث شد تا او حزب دمکراسی برای جهان عرب را تاسیس کند.

*عنصر اطلاعاتی و امنیتی
خاشقجی یک عضو از خاندان سلطنتی عربستان محسوب می شده که با سرویس های اطلاعاتی عربستان، انگلیس و آمریکا رابطه خوبی داشته است و شاید این آخری ها با میت ترکیه هم حشر و نشری پیدا کرده بود.

خاشقجی عملا یکی از عناصر دستگاه تبلیغاتی سعودی بود که عملکرد دولت این کشور را در حمایت از گروه های تروریستی و تکفیری در منطقه تایید و تبلیغ می کرد و حتی پسر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در توئیتی به همین نکته اشاره کرده و او را از هواداران تروریسم معرفی کرده است.

خاشقجی سال ها به شاهزاده ترکی بن فیصل هنگامی که رئیس سازمان استخبارات سعودی بود، مشاوره می داد و از نزدیکان وی در لندن و واشنگتن بود و در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی رابطه خوبی با بن لادن رهبر القاعده داشت، اما چگونه یکباره فیلش یاد جریان آزاد اطلاعات و آزادی بیان کرد؟

مساله این روزنامه نگار منتقد سعودی آن حد نیست که بزرگنمایی شده است ، اما در باره علل و انگیزه های قتل وی می توان گمانه هایی مطرح کرد.

*گمانه ها و فرضیه ها
نزاع خانوادگی بر سر قدرت ، جدا شدن از باند قدرت، تغییر ماهیت فکری و اندیشی، وابستگی به سرویس های اطلاعاتی و دلایل مختلف دیگر هر کدام می تواند فرضیه ای قابل اعتنا باشد، اما در عین حال هیچکدام نمی تواند دلیل و عامل یک اقدام احمقانه باشد.

حذف یک اصلاح طلب یا دگراندیش سیاسی و مطبوعاتی چنین هزینه سنگین و حماقتی را نمی طلبد ، یک جدال خانوادگی بر سر قدرت هم نمی تواند تا این حد یک شخصیت تشنه قدرت را به توحش وادارد .

حتی آنگونه که برخی کارشناسان رسانه ای جهان عرب حدس زده اند، نمی تواند قتل حاصل یک تسویه حساب مافیایی باشد و یا تشکیل حزبی با عنوان ‘دمکراسی برای جهان عرب’ که با توجه به سوابق و سرنوشت جریان های مختلف اسلامی، ملی گرایانه و حتی دمکراسی خواهی در منطقه نمی توانسته و نخواهد توانست خطری متوجه هیچ کشور عربی کند.

تنها یک دلیل برای رد همه فرضیه های موجود کافی است و آن محل انجام جنایت است؛ کنسولگری! چرا برای حذف او حساس ترین مکان ها را انتخاب کرده اند.

یک برداشت هم می تواند این باشد که شاید آمریکایی ها قصد داشتند او را برای آینده عربستان ، بعد از آل سعود آماده کنند و تاسیس یک حزب عرب گرا توسط او در آمریکا می تواند نشانه ای در این خصوص باشد.

اگرچه این گمانه ها قابل اعتنا هستند، اما از چنان اولویتی برخوردار نیست که لازم باشد محل عملیات حذف را داخل یک سفارتخانه تعیین کرد. پس موضوع چیست؟ چرا باید خاشقجی حذف می شد و این حذف چه پشت پرده هایی دارد که تا این حد فضای رسانه ای جهان را به خود مشغول کرده است؟

جان بردلی روزنامه نگار و کارشناس جهان عرب و از دوستان خاشقجی که در هفته نامه اسپکتیتور کار می کند، اشاره های تلویحی به موضوع انگیزه قتل داشته است.

تفکر و گرایش خاشقجی از دهه ۸۰ میلادی به اخوان المسلمین تغییر جهت داد و به جریان فکری که زمین بازی ترکیه و قطر در منطقه است، ملحق شد.

با اینحال این مورد هم عامل اخذ چنین تصمیمی نمی تواند باشد. او حتی در آخرین گفت وگوها و مصاحبه هایش با بی بی سی و برخی رسانه های دیگر و از جمله با فرید زکریا و نیز در ستونی که واشنگتن پست به او اختصاص داده بود، نه تنها از اصلاحات ظاهری بن سلمان محکم دفاع می کرد، به شدت مدافع سیاست های ضد ایرانی و منطقه ای دولت سعودی هم بود و بیش از دو سال اقامت اجباری در آمریکا تاثیری بر دیدگاه های وی نداشت.

*فرضیه هایی واقعی تر
اکنون زمان آن فر ا رسیده است که بعد از دو هفته از گذشت ماجرای خاشقجی، می بایست سوال کرد ‘ موضوع چیست که بن سلمان حاضر به پرداخت چنین هزینه ای شده است؟

اینطور که از لابلای برخی گزارش های رسانه ای و سوابق و فعالیت های خاشقجی برداشت می شود، او احتمالا حامل رازها و اسراری بود که از نظر خانواده حاکم یعنی ملک سلمان دیگر قابل تحمل نبود.

یک احتمال می تواند مربوط به برنامه هایی از سوی وهابیت سعودی باشد که نمی بایست آمریکایی ها از آن اطلاع یابند. خاشقجی در آمریکا مقیم شده بود و در واشنگتن پست می نوشت، بنابراین او دیگر یک عنصر خارج از کنترل بود که با مجموعه ای از اطلاعات محرمانه می توانست خانواده سلمان را تهدید کند.

آیا خاشقجی از روابط مرموز خانواده سلمان با اسراییلی ها چیزی می دانست یا از معامله ای بر سر فلسطینی ها خبر داشت؟ یا وی حامل اسراری از جمله نیات عربستان علیه دولت های منطقه بود، همانند آنچه برسر قطر آمد.

ربط ماجرا به ترکیه چطور؟ آیا خاشقجی در میانه روابط نه چندان خوب انکارا و ریاض چیزی در اختیار داشت که مقام های سعودی و بویژه بن سلمان از افشای آن وحشت داشتند؟

در نهایت، لازم است یادداشت را با چند نکته و یک سوال به پایان برد؛ اولا باید توجه داشت که برغم همه گزارش های رسانه ای ، هنوز بطور کامل حقایق و جزییات آن از ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول خارج نشده و ابهامات درخصوص این پرونده بسیار است؛ دوم اینکه این اقدام یک جنایت غیر قابل انکار است و سزاوار محکومیت ، اما در نهایت بازهم باید پرسید ‘ خاشقجی حامل چه اسراری بود که می بایست در کنسولگری عربستان در استانبول قربانی شود؟’

 

منبع: ایرنا