بهتربود پس از خروج امریکااز برجام اقدامی صورت می گرفت 

 ✍️غلامحسین کرباسچی
 نگاه نو-  اینکه بالاخره کشور از حالت انفعال برابر مسئله خروج آمریکا از برجام بیرون بیایید و دولت یک کنش فعال اتخاذ کرده باشد، قطعا رفتار سیاسی بهتری است اما سوال این است که اقدام بعدی چیست؟ آیا این یک حرکت تاکتیکی است یا بخشی از یک استراتژی؟
شاید خیلی زودتر از این باید چنین کاری انجام می‌‌شد. بهتر آن بود یک سال پیش و پس از خروج آمریکا از برجام یا ماه‌های بعد از آن اقدامی صورت می‌گرفت.
ممکن است گفته شود که ایران قصد حل مسئله از طریق مذاکره و تعامل داشته باشد اما باید بعد از چند مرحله زمان مشخص کردن و نتیجه نگرفتن، به جای آن که با سیاست صبر و انتظار کشور در بلاتکلیفی بماند و شرایط همه چیز در تعلیق نگه داشته شود اقدامی انجام می‌شد.
اگر کنش ایران در هر مرحله حساب شده باشد و اگر قدم‌های بعدی دولت مشخص باشد می‌توان ازآن تقدیر کرد و امیدوار بود. اما اگر خدای نکرده برابر قدم‌های بعدی طرف مقابل، ما هیچ پیش‌بینی‌ای نداشته باشیم، هم کشور و هم مردم ما متضرر خواهند شد. بعید می‌دانم که درباره‌ی این قدم‌ها و پیش‌بینی‎ها، اندیشه‌ای نشده باشد.
فراموش نکنیم که اصلی‌ترین هدف طرف مقابل که حتی بیشتر از رویارویی نظامی به ما ضربه می‌زند، نگه داشتن کشور در حالت تعلیق است. این وضعیت بزرگترین آسیب و خطر برای اقتصاد و بازرگانی، مبادلات نفت و تولید کشور است. برای طرف مقابل کم هزینه‌ترین و پر ثمرترین راه پیشبرد اهداف خود نگه داشتن کشور در حالت تعلیق است. در این میان واقعا برنامه بعدی ایران پس از شروع غنی سازی با درصد بالاتر یا هر حرکت دیگر با هدف رسیدن به گام‌ بعدی چه خواهد بود ؟