بورس سوغاتی برای توریست‌های خارجی

با وجود اینکه برخی معتقدند بازار صنایع‌دستی در حال آب‌رفتن است اما آمارها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که این بازار نه‌تنها کوچک‌تر از گذشته نشده است، بلکه طی دست کم دو سال گذشته این بازار جان گرفته و به سبکی جدید توانسته فروش محصولات خود را افزایش دهد و ایجاد اشتغال بیشتری نیز داشته باشد.

 

دنیای امروز به دنیای دیجیتالی تبدیل شده و هرکدام از ما حداقل ۲ بار خرید اینترنتی در ماه را تجربه کرده‌ایم. از همین‌رو بازار صنایع‌دستی نیز از این عرصه عقب نمانده و سایت‌های فروش اینترنتی صنایع‌دستی در کشور فعال شده است. تاکنون حدود ۸۰ سایت در این حوزه فعال شده‌اند که به فروش اینترنتی محصولات صنایع‌دستی مشغول هستند.

 

محصولات این بازار دو نوع مشتری دارد که یکی از آنها مشتریان ایرانی هستند که به تازگی صنایع‌دستی را به‌عنوان کالاهای مصرفی در سبد خرید خود قرار داده‌اند و دیگری توریست‌های خارجی هستند که تنها با یک کلیک و ورود به یکی از این ۸۰ بازار مجازی می‌توانند محصولات مورد نظر خود را سفارش دهند.

 

توریست‌های خارجی عمده مشتریان این بخش محسوب می‌شوند که با فعال شدن بازار استارت‌آپی چالش اصلی آنها که دسترسی نداشتن درآن واحد به تمامی محصولات صنایع‌دستی موجود در کل کشور بوده حل شده است، در حالی که امروز با ورود به این سایت‌ها و تنها با ورود به سامانه اینترنتی می‌توانند حتی قبل از سفر خود به ایران خرید خود را برنامه‌ریزی کرده و سفارش دهند و به محض ورود به کشور سفارش‌های خود را تحویل بگیرند.