برندگان و بازندگان انفجار آرامکو

 

نشریه فوربس

 

 

صبح شنبه هفته گذشته، ده ها پهپاد متعلق به حوثی های یمن مهم ترین تاسیسات نفتی جهان واقع در عربستان سعودی را نشانه گرفتند. با در نظر گرفتن ابعاد و آثار اقتصادی این حملات، می توان با قراردادن مرزی بین کشورها، آنها را به دو دسته بازنده و برنده حملات اخیر تقسیم کرد. بررسی ها نشان می دهد این دسته بندی تماما به قیمت نفت بستگی دارد. در واقع در حالت کلی می توان گفت آن کشورهایی که به واردات نفت وابسته هستند، با افزایش قیمت ها آسیب بیشتری خواهند دید. در مقابل برای کشورهای صادرکننده، نفت گران تر به معنای درآمد بیشتر است؛ اما کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ممکن است مسائل قدری پیچیده تر از چیزی باشد که به نظر می‎رسد.

 

نفت در محدوده امن

 

نفت هفته گذشته با ثبت رشد قیمت نزدیک به ۷درصد بیشترین رشد هفتگی خود طی ۸ ماه اخیر را به ثبت رساند. با وجود این و بر اساس داده های بانک UBS، قیمت ها همچنان در محدوده امن قرار دارند. این بانک آمریکایی در بررسی که سال گذشته منتشر کرد بازه ۵۰ تا ۷۵ دلار برای قیمت نفت را محدوده ای دانست که در آن «سود» و «زیان» اقتصادی از تغییرات قیمت ها چندان چشمگیر نیست و قابل تحمل است. بنابراین اقتصاد جهان در حال حاضر می تواند بدون آسیب قابل توجهی به حرکت خود ادامه دهد. روز گذشته هر بشکه نفت برنت حدود ۶۴ دلار بر بشکه و هر بشکه نفت خام آمریکا نزدیک به ۵۸ دلار بر بشکه معامله شد.

 

با این حال استیو هانکه، اقتصاددان و نویسنده نشریه فوربس می گوید با وجود قرار داشتن نفت در محدوده امن، نمی توان این موضوع را در نظر نگرفت که قیمت ها در حال حاضر به شکل معناداری در سطوحی بالاتر از قبل از حمله به تاسیسات غول نفتی عربستان، آرامکو قرار دارند. او همچنین این موضوع را مطرح می‎ کند که هنوز تولید نفت عربستان به سطح پیش از حملات بازنگشته و درخصوص توانایی این کشور برای بازیابی ظرفیت تولیدش تردید وجود دارد. او می‎ نویسد: «تعمیرات تجهیزات آسیب دیده سعودی ها بسیار دشوارتر از آن چیزی است که برخی گمان می کنند. تاسیسات بقیق بسیار پیچیده و تخصصی هستند، حتی برنامه‎ های تعمیر و نگهداری در این تاسیسات حدود سه ماه زمان می برد. در حال حاضر و بعد از حملات پهپادی بسیاری از قطعات و تاسیسات باید به طور کامل تعویض شود که پروسه زمانبری است.» این موضوعی است که روز گذشته توسط روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز مورد توجه قرار گرفت. بر اساس گزارش این روزنامه انگلیسی زبان، برخی منابع اعلام کرده اند که مقامات آرامکو در حال مذاکره اضطراری با سازندگان تجهیزات و ارائه دهندگان خدمات نفتی هستند تا با پرداخت بهایی بیش از حد معمول برای قطعات و تعمیرات هر چه سریع تر کار بازسازی تاسیسات نفتی را به پایان برسانند. این منابع اعلام کرده اند که کار بازسازی ممکن است به جای ۱۰ هفته وعده داده شده توسط مدیران آرامکو، چند ماه و حتی یک سال به طول بینجامد. به گفته این منابع آگاه، حتی در بالاترین سطوح شرکت و دولت سعودی احساس اطمینانی از بازسازی سریع وجود ندارد.

 

خبر وال استریت ژورنال در کنار تحلیل هانکه و موسسات نفتی چون فکت گلوبال انرژی و رایستاد انرژی نشان می دهد که ممکن است قیمت نفت در آینده در «محدوده امن» یعنی ۵۰ تا ۷۵ دلار ماندگار نباشد. از سوی دیگر این کارشناس این موضوع را مطرح می کند که اتفاقات اخیر نشان داد که تاسیسات آرامکو آسیب پذیر هستند، بنابراین در همه معاملات باید احتمال تکرار این حملات را در نظر گرفت و این به معنای افزایش بیشتر قیمت ها است.شک و تردیدها نسبت به آینده روند قیمت نفت این سوال مهم را مطرح می کند که «برندگان» و «بازندگان» حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان کدام کشورها هستند؟ هانکه در یادداشت خود در فوربس تلاش کرده با استفاده از نتایج یک مدل سازی بانک UBS به این پرسش پاسخ دهد.

 

خیل بازندگان

 

این اقتصاددان لیست بلندبالایی از بازندگان حملات نفتی تهیه کرده است که تماما کشورهای واردکننده این کالا هستند. بر اساس آن هر ۱۰ درصد افزایش قیمت نفت در بازه ۵۰ تا ۱۰۰ دلار تاثیر منفی بر تراز حساب جاری کشورهای مصرف کننده دارد. اما بسته به میزان وابستگی به واردات نفت و نوع اقتصاد این کشورها، آسیب آنها از رشد قیمت‎ها نیز متفاوت است. کشورهای هند، ترکیه، مجارستان، تایلند و فیلیپین بزرگ ترین بازندگان حمله به تاسیسات نفتی عربستان هستند. رشد تولید ناخالص داخلی این کشورها به ازای هر ۱۰درصد افزایش قیمت نفت، نیم درصد کاهش می یابد.

 

هند در سرلیست هانکه قرار دارد. این کشور بیش از ۸۰ درصد نفت مصرفی خود را از طریق واردات تامین می کند، در حالی که کشورهای جهان به طور متوسط کارآیی انرژی مصرفی خود را افزایش داده اند،

 

میزان مصرف نفت هند در هر واحد جی دی‎پی به سختی ظرف ۵۰ سال گذشته تغییر کرده و بسیار بالاتر از میانگین جهانی است. بنابراین تراز خارجی این کشور به شدت در برابر رشد قیمت نفت آسیب پذیر است و با افزایش نفت ارزش روپیه کاهش می یابد. این موضوع هند را در برابر نوسانات قیمت نفت آسیب پذیر کرده است. از این رو دهلی بسیار نگران افزایش تنش های منطقه ای است. روز گذشته وزیر نفت این کشور ابراز امیدواری کرد که تنش ها کاهش یابد و بهای نفت نیز به سطوح پایین تری برسد. ترکیه دیگر کشوری است که به واسطه نیاز ۸۵ درصدی‎اش به واردات نفت برای تامین نیاز داخلی خود، در برابر افزایش قیمت ها آسیب‎پذیر است. این کشور نیز به ازای هر ۱۰ درصد رشد قیمت نفت نیم درصد کاهش تولید ناخالص داخلی را تجربه می کند. ترکیه و هند از خریداران عمده نفت ایران تا پیش از اعمال تحریم ها و عدم تمدید معافیت ها بودند، توقف خرید نفت آنها از ایران به افزایش هزینه هایشان در ماه های اخیر منجر شده است.

 

چین نیز در لیست بازندگان حمله به تاسیسات آرامکو قرار دارد. این کشور با واردات بیش از ۹میلیون بشکه در روز که بیش از ۷۵ درصد نفت مصرفی این کشور را شامل می شود، بزرگ ترین واردکننده نفت جهان است. بنابراین طبیعی است که هر دلار افزایش قیمت نفت به افزایش هزینه های وارداتی این کشور منجر شود. بر اساس محاسبات این اقتصاددان، ۱۰درصد افزایش قیمت نفت به کاهش ۱/ ۰ درصدی جی دی‎پی چین می انجامد. این شرایط در حالی ممکن است رخ دهد که در یک سال گذشته اقتصاد این کشور به شدت تحت فشارهای جنگ تجاری بوده.

 

برندگان اقتصادی حمله به آرامکو

 

همان طور که انتظار می رود در سرلیست برندگان حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، کشورهای تولید و صادرکننده نفت قرار دارند. قزاقستان، روسیه و امارات متحده عربی با هر افزایش ۱۰ درصدی قیمت نفت بیش از یک درصد افزایش تولید ناخالص داخلی را تجربه خواهند کرد. جی‎دی‎پی قزاقستان، کشوری با تولید بیش از ۸/ ۱ میلیون بشکه در روز، با هر ۱۰ درصد افزایش قیمت نفت حدود ۷/ ۱ درصد افزایش می یابد. روسیه دیگر برنده بزرگ حمله به تاسیسات نفتی آرامکو و افزایش قیمت نفت است. بررسی ها نشان می دهد هر ۱۰ درصد افزایش قیمت نفت به افزایش ۲/ ۱ درصدی رشد تولید ناخالص داخلی این کشور منجر می شود. این کشور با تولید بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان است.

 

با این حال این لیست تنها شامل کشورهای صادرکننده نفت نیست. به طور مثال اندونزی به عنوان یک واردکننده نفت، با هر ۱۰ درصد افزایش قیمت نفت افزایش ۱/ ۰ درصدی تولید ناخالص داخلی را تجربه می کند. دلیل این موضوع شرایط پیچیده کنونی اقتصاد این کشور است. هرچند اندونزی واردکننده خالص نفت است، اما با در نظر گرفتن روغن پالم و زغال سنگ، این کشور یک صادرکننده خالص انرژی محسوب می شود. بررسی ها نشان می دهد که قیمت نفت با روغن پالم و زغال سنگ در یک راستا نوسان می کنند. بنابراین در مجموع افزایش قیمت ها به سود اقتصاد اندونزی خواهد بود.

 

طبیعی است در شرایطی که صادرات نفت ایران به دلیل تحریم ها کاهش قابل توجهی یافته، افزایش قیمت نفت نتواند چندان بر تراز تجاری کشور اثرگذار باشد. عربستان دیگر کشور نفت خیز بزرگی است که از رشد اخیر قیمت نفت سودی نبرده است. گفته می شود هزینه تعمیرات تاسیسات آسیب دیده به چند صد میلیون دلار خواهد رسید. این در حالی است که از محل کاهش صادرات و همچنین کاهش ارزش آرامکو نیز این کشور زیان دیده است.

 

هرچند هانکه میزان تاثیر تغییرات قیمت نفت بر اقتصاد آمریکا را بررسی نکرده است، اما در گزارش‎های قبلی«دنیای اقتصاد» تاکید شده بود که این کشور با وجود اینکه همچنان واردکننده خالص نفت محسوب می شود، اما به دلیل میزان بالای تولید، در سطوح کنونی قیمت نفت از افزایش آن سود می برد. آمریکا با تولید بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز بزرگ ترین تولیدکننده نفت جهان است. براساس گزارشی که قبلا اکونومیست براساس داده های یو‎بی اس تهیه کرده بود، قیمت ۵۰ دلاری نفت تقریبا بر رشد اقتصادی این کشور بی اثر است. در حالی که رسیدن نفت به ۱۰۰ دلار می تواند موجب رشد حدود ۴/ ۰ درصدی اقتصاد این کشور شود، با این حال در این گزارش تاکید شده که افزایش قیمت ها زمانی که نفت در محدوده ۴۰ تا ۶۰ دلار قرار دارد، بیش از قیمت های بالای ۱۰۰ دلار به بهبود اشتغال و دیگر پارامترهای اقتصادی این کشور منجر می شود؛ این درست شرایط کنونی بازار نفت است. بنابراین آمریکا یکی از برندگان حملات اخیر به تاسیسات آرامکو بوده است.