قیمت نفت برنت بالای ۶۰ دلار معامله شد .

خانه اقتصادی قیمت نفت برنت بالای ۶۲ دلار معامله شد
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ – ۱۲:۲۱
قیمت نفت برنت بالای ۶۲ دلار معامله شد
قیمت نفت برنت بالای ۶۲ دلار معامله شد
اظهارات وزیر خارجه آمریکا به همراه نگرانی تاجران از اختلال در عرضه نفت در غرب آسیا، قیمت نفت را امروز به ۶۲٫۲۷ دلار در هر بشکه رساند.
پس از اینکه وزیر خارجه آمریکا گفت واشنگتن تمامی اقدامات لازم برای تامین دریانوردی امن در غرب آسیا را انجام خواهد داد و با توجه به تشدید تنش‌ ها به دنبال حادثه نفتکش‌ ها در دریای عمان، قیمت نفت در معاملات امروز بازارهای جهانی افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت در بازارهای جهانی با ۲۶ سنت افزایش ۶۲٫۲۷ دلار فروخته شد. نفت برنت روز جمعه ۱٫۱ درصد افزایش یافت.

نفت خام آمریکا با ۱۷ سنت افزایش ۵۲٫۶۸ دلار به ازای هر بشکه معامله شد. این نوع نفت در جلسه گذشته ۰٫۴ درصد افزایش یافته بود.

قیمت‌ ها در روز پنج‌شنبه به دنبال انفجار در دو نفتکش در دریای عمان و نزدیکی تنگه هرمز ۴٫۵ درصد افزایش یافت.

بنجامین لو، تحلیلگر فیلیپ فیوچرز در سنگاپور گفت: «افزایش تنش‌ ها در غرب آسیا همچنان دلیل نگرانی است زیرا تاجران می‌ ترسند از اختلال در عرضه در اثر یک درگیری نظامی می‌ ترسند.»

همچنین از دیگر عوامل تقویت‌کننده قیمت‌ ها، اظهارات خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در آخر هفته بود کهگفت اوپک در هفته نخست جولای نشست خواهد داشت و امید دارد که به توافقی برای تمدید توافق کاهش تولید دست یابند.

وی به خبرنگاران در نشست وزارتی انرژی و محیط زیست جی۲۰ در توکیو گفت: «ما امید داریم هنگامی‌ که در ۲ هفته دیگر در وین دیدار کردیم، به نتیجه‌ ای برای تمدید توافق دست یابیم.»

اوپک و هم‌ پیمانانش توافق کردند از ابتدای ماه ژانویه ۱٫۲ میلیون بشکه از تولید خود را با هدف تقویت قیمت ها کاهش دهند. این توافق این ماه به پایان می‌رسد.

جزئیات حادثه

منابع خبری صبح روز پنجشنبه (۲۳ خرداد/ ۱۳ ژوئن) گزارش‌ هایی از وقوع انفجار در دو نفتکش در دریای عمان منتشر شد که ادعا شده «هدف حمله قرار گرفته‌ اند».

جزئیات منتشر شده از این حادثه، حاکی است نفت‌کش «فرونت التر» با پرچم جزایر مارشال و «کُکوکا کوریجس» با پرچم پاناما به ترتیب حامل محموله‌های «اتانول» و «متانول» بوده‌اند.

نفتکش اول مدتی پس از بارگیری در بندر ابوظبی دچار سانحه شده و کشتی دوم از «الجبیل» عربستان راهی سنگاپور بوده است.

وزارت تجارت ژاپن اعلام کرد، یکی از نفتکش‌ های حادثه‌دیده در دریای عمان حامل «محموله متعلق به ژاپن» بوده‌ اند. این حادثه همزمان با سفر «آبه شینزو»، نخست‌ وزیر ژاپن به تهران رخ داده است.

مقامات آمریکایی ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم می‌ کنند و ایران این اتهام را رد کرده است.

البته یک روزنامه ژاپنی به نقل از چند مقام ارشد این کشور گزارش داده است توکیو از دلایل واشنگتن در زمینه دست داشتن ایران در حمله به نفتکش‌ ها در دریای عمان قانع نشده است.

یک منبع دولتی ژاپن اواخر روز یک شنبه به روزنامه ژاپن تایمز گفت دولت توکیو از آمریکا درخواست کرده تا شواهد محکم تری در زمینه دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان ارائه کند

منبع: فارس

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com