کاهش چشمگیر قیمت طلا در بازارهای جهانی

 طلا صبح روز دوشنبه در بازارهای جهانی، نزدیک کف قیمت یک ماه گذشته معامله شد.

نگاه نو- به گزارش ایرنا،  جمعه گذشته (۱۸ آبان) پس از آنکه بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد قصد دارد به تدریج هزینه استقراض یا نرخ بهره را افزایش دهد، بهای فلز زرد به کف قیمت یک ماهه رسید و همچنان نزدیک همین سطح باقی مانده است.

قیمت آنی یا تحویل فوری طلا در ساعت یک و ۲۱ دقیقه بامداد امروز در بازار لندن با اندکی تغییر نسبت به جمعه گذشته به یک هزار و ۲۰۹ دلار و ۵۷ سنت در هر اونس رسید.

جمعه گذشته بهای فلز زرد در بازار لندن به یک هزار و ۲۰۶ دلار و ۱۳ سنت در هر اونس رسید که کمترین سطح از ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) است.

طلا همچنین در معاملات آتی صبح امروز بازار «کامکس» آمریکا نیز به قیمت یک هزار و ۲۱۱ دلار و ۷۰ سنت معامله شد که نسبت به جمعه گذشته تنها ۰٫۳ درصد افزایش دارد.

شاخص دلار که تغییرات نرخ برابری دلار آمریکا در برابر شش ارز اصلی (یورو، ین، فرانک سوئیس، پوند انگلیس، دلار کانادا و کرون نروژ) را اندازه می گیرد، صبح امروز ۰٫۱ درصد افزایش یافت. اندازه این شاخص هفته گذشته به بالاترین سطح خود در ۱۶ ماه گذشته رسیده بود.

پیش بینی می شود، بانک مرکزی آمریکا در ماه دسامبر (آذر- دی) برای چهارمین بار در سال جاری میلادی، نرخ بهره را افزایش دهد.

این بانک به دنبال کاهش نرخ رشد سرمایه گذاری در این کشور نرخ بهره را کاهش داده بود، اما با بهبود اوضاع اقتصادی از دسامبر ۲۰۱۵ (آذر ۱۳۹۴) اقدام به افزایش نرخ بهره کرد و آن را که در ۱۰ سال گذشته نزدیک صفر ثابت نگه داشته شده بود، به ۰٫۲۵ درصد افزایش داد.

افزایش نرخ بهره در آمریکا موجب افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.