تمجید نویسنده افغان از سریال هم‌سایه: مشکلات در حد اشاره نماند

شاعر و نویسنده افغانستانی با اشاره به طرح مسائل و مشکلات افغان‌ها در سریال «هم‌سایه» آن را تمجید کرد و از ضرورت پرداخت به آن‌ها سخن گفت.

سیدعلی عطایی نویسنده و شاعر افغانستانی با اشاره به پخش سریال «هم‌سایه» از شبکه سه اظهارداشت: این سریال به نوعی اولین مجموعه تلویزیونی است که شخصیت اول آن یک مهاجر است و تلاش کرده به مشکلات و دغدغه‌های مهاجران افغانستانی بپردازد.

وی ادامه داد: نگاهی که سریال به مهاجران افغانستانی و مساله مهاجرت دارد یک نگاه جدی است و به هیچ عنوان مانند برخی سریال‌ها نگاه طنز و فکاهی به قضیه نداشته است.

عطایی با اشاره به اینکه نگاهی که در این سریال به مسایل مهاجران شده تا حالا دیده نشده است، افزود: امیدواریم ساخت این سریال فتح بابی باشد برای اینکه به مساله مهاجرت و مشکلات آن‌ها در سریال‌های دیگر جدی‌تر پرداخته شود و حتی می‌توان از هنرمندان و بازیگران افغانستانی بیشتری نیز در این گونه سریال‌ها استفاده کرد.

وی ادامه داد: لهجه‌ها و زبان‌های استفاده شده برای مهاجران نیز قابل قبول است و اینکه نشان داده شده مهاجرانی که در ایران به دنیا آمده‌اند به خوبی به زبان فارسی صحبت می‌کنند و به هیچ عنوان لهجه افغانستانی ندارند کاملاً طبیعی است.

عطایی با اشاره به طرح موضوع ازدواج یک فرد ایرانی با یک فرد افغانستانی در سریال گفت: آنچه درباره ازدواج یک مرد ایرانی با یک دختر افغانستانی در سریال مطرح شده در دنیای واقعی کاملاً حقیقت دارد و ما ازدواج‌هایی از این دست را این روزها زیاد می‌بینیم و شاهد هستیم دخترانی که با مردهای افغانستانی ازدواج می‌کنند و یا مردهای ایرانی که با زنان افغانستانی ازدواج کردند و یکی از دوستان و همکاران من شوهرش ایرانی است.

وی ادامه داد: این سریال به مشکلات مهاجران اشارات خوبی دارد اما متاسفانه به دلایلی که مشخص نیست در برخی موارد در حد اشاره باقی مانده است مثلاً بحث‌هایی همچون پاسپورت و کارت‌های هویتی و اقامت به صورت مبسوط پرداخته نشده است.

عطایی در پایان درباره نمایش مشکلات افغان‌ها در تلویزیون بیان کرد: ساخت و نمایش سریال هم‌سایه برای نشان دادن مشکلات مهاجران یک آغاز و استارت خوب بود و باید درباره مشکلات مهاجران و همچنین رابطه آن‌ها با میزبان سریال‌های بیشتری ساخته شود تا فرهنگ‌سازی بهتری صورت بگیرد. همچنین می‌توان درباره مهاجران سایر کشورها نیز سریال‌های این گونه‌ای ساخت.