درباره‌ی جوایزِ نوبلِ امسال

 

دو نوبل برای ادبیات

 

معرفی برندگان جوایز نوبل امسال از امروز آغاز می‌شود و برندگان نوبل در پنج رشته‌ی فیزیک، شیمی، پزشکی، ادبیات و صلح و همچنین برنده‌ی نوبل یادبود اقتصاد به‌زودی اعلام خواهند شد.

 

نخستین نوبل، امروز (دوشنبه ۱۵ مهر) در رشته‌ی پزشکی اعلام می‌شود و در روزهای پس از آن، به‌ترتیب، برندگان جوایز نوبل در رشته‌های شیمی، فیزیک، ادبیات، صلح و اقتصاد اعلام خواهند شد.

 

در این میان برندگان، دو جایزه نوبل ادبیات و صلح، امسال توجه ویژه‌ای به خود جلب کرده‌اند چون امسال قرار است دو جایزه در رشته‌ی ادبیات داده شود و برای جایزه‌ی صلح نوبل نیز بیش از بقیه نام گرتا تونبرگ، نوجوان سوئدی فعال محیط زیست، شنیده می‌شود.

 

نوبل ادبیات

حدود دو سال پیش، دقیقاً نوامبر ۲۰۱۷، یک روزنامه‌ی سوئدی شهادت ۱۸ زن را منتشر کرد که مدعی بودند ژان‌کلود آرنو، چهره‌ی فرهنگی سرشناس این کشور، آنانا را مورد تجاوز، تعرض یا آزار جنسی قرار داده است.

 

ژان‌کلود آرنو مدیریت مرکزی فرهنگی را برعهده داشت که کمک‌هایی مالی به فرهنگستان سوئد (نهاد انتخاب برنده‌ی نوبل ادبیات) می‌کرد و همسر او، یعنی کاتارینا فروستنسون، نیز عضو فرهنگستان سوئد بود.

 

با این‌که ژان‌کلود آرنو اتهام‌ها علیه خود را رد کرد، این رسوایی طوفانی در فرهنگستان سوئد پدید آورد و از ۱۸ عضو آن، شش تن از اعضای مادام‌العمر استعفا کردند.

 

سرانجام، اردیبهشت پارسال، فرهنگستان سوئد رسماً اعلام کرد که تعیین جایزه‌ی  نوبل ادبی در سال ۲۰۱۸ برگزار نمی‌شود.

 

این فرهنگستان هفت ماه پیش نیز اعلام کرد که امسال دو جایزه‌ی نوبل ادبیات، متعلق به سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، را اعلام می‌کند.

 

با توجه به این‌که کمیته اعطای جوایز نوبل فهرست نامزدها را اعلام نمی‌کند، گمانه‌زنی‌ها قابل اتکا نیستند، اما شماری از نشریات و وب‌سایت‌های ادبی پیش‌بینی‌هایی در این باره منتشر کرده‌اند.

 

بر اساس یکی از این پیش‌بینی‌ها احتمال دارد برخی برندگان امسال، در اعتراض به رسوایی فرهنگستان سوئد، از پذیرش جایزه نوبل ادبیات خودداری کنند.

 

پیش‌بینی دیگر آن است که فرهنگستان سوئد امسال حتماً نام دست‌کم یک زن را در بین برندگان بگنجاند.

 

با این‌که اکثر پیش‌بینی‌های سال‌های گذشته درباره‌ی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات درست از آب در نیامده، چند نام نیز برای امسال بر سر زبان‌هاست؛ از جمله اولگا توکارچوک از لهستان، نگوگی وا تیونگو از کنیا، اسماعیل کاداره از آلبانی، جویس کارول اوتس از آمریکا و هاروکی موراکامی از ژاپن.

 

اعطا نشدن جایزه‌ی نوبل ادبیات در سال گذشته با این‌که اقدامی بی‌سابقه در طول هفتاد سال گذشته به شمار می‌رفت اما پیش از آن نظایری داشت.

 

فرهنگستان سوئد هفت بار، در سال‌های ۱۹۱۵، ۱۹۱۹، ۱۹۲۵، ۱۹۲۶، ۱۹۲۷، ۱۹۳۶ و ۱۹۴۹، از اعلام برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات خودداری کرد. البته در پنج مورد، تعیین برنده به سال آینده موکول شد.

 

جوایز نوبل از سال ۱۹۰۱ و بر اساس وصیت‌نامه آلفرد نوبل، سرمایه‌دار سوئدی و مخترع دینامیت، به افرادی تعلق می‌گیرد که آثار آنها موجب پیشرفت بزرگ بشریت می‌شود.

 

برندگان جایزه نوبل هر سال در ماه اکتبر اعلام می‌شود و اصل جایزه در مراسمی که دهم دسامبر، سالمرگ آلفرد نوبل، برگزار می‌شود در اختیار برندگان قرار می‌گیرد.