نشست دوحه با شرکت نمایندگان امارت.اسلامی آغاز شد

سومین دور نشست دوحه به ابتکار دبیرکل سازمان ملل با شرکت نمایندگان کشورها و حکومت سرپرست افغانستان در دوحه قطر آغاز شده است.

نمایندگان ۲۵ کشور و ۵ سازمان بین‌المللی امروز و فردا (۹ و ۱۰ سرطان/تیر) پشت درهای بسته وضعیت اقتصادی و مبارزه با مواد مخدر را بررسی می‌کنند.

ذبیح‌الله مجاهد در راس هیئتی شش نفری از مقام‌های امارت اسلامی در این نشست شرکت کرده است.

بنا به برنامه نشست دوحه، شام امروز با سخنرانی‌های رزماری دی‌کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح و نماینده امارت اسلامی افتتاح می‌شود.

فردا نماینده بانک جهانی و نماینده امارت اسلامی گزارشی از وضعیت اقتصادی افغانستان را ارائه خواهند کرد. رزا اوتونبایوا، رئيس یوناما در کابل، دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل و نماینده امارت اسلامی در مورد مبارزه با مواد مخدر گزارش‌ می‌دهند و در هر بخش نمایندگان کشورها نیز ارزیابی خود را از وضعیت افغانستان ارائه می‌کنند.

ذبیح‌الله مجاهد و ضمیر کابلوف در دوحه
توضیح تصویر،ذبیح‌الله مجاهد و ضمیر کابلوف در دوحه

این اولین بار است که حکومت سرپرست افغانستان چنین نشستی شرکت می‌کند. سازمان ملل می‌گوید این نشست‌ها برای تعامل با این حکومت «حیاتی» است اما به معنای به‌ رسمیت شناختن آن نیست.

محرومیت زنان از زندگی اجتماعی شامل برنامه رسمی نیست که اعتراض گسترده فعالان و سازمان‌‌های بین‌المللی حقوق بشر و چهره‌های سیاسی افغان را برانگیخته است.

ذاکر جلالی از مقام‌های وزارت خارجه در ایکس نوشت که فردا (دوشنبه) دو جلسه جداگانه، صبح و عصر در دو موضوع برگزار خواهد شد از جمله در مورد ممنوعیت‌های مالی و بانکی حکومت و بخش خصوصی افغانستان.

این مقام وزارت خارجه تاکید کرد که کار رسمی نشست روز دوشنبه پایان می‌یابد و جلسات بعدی «نمایندگان برخی کشورها مربوط به نشست دوحه نیست.»

در حاشیه نشست، هئیت امارت اسلامی می‌گوید با نمایندگان شماری از کشورهای هند، عربستان سعودی، قزاقستان، بریتانیا، نروژ، اندونزی، هلند و سازمان ملل متحد دیدار کردند.

آقای مجاهد در ایکس نوشت که با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه گفتگو کرده است و از او به خاطر حمایتش از موضع امارت اسلامی تشکر کرده است.

حسن کاظمی قمی، نماینده ایران پیش از سفر به دوحه در ایکس نوشت: «هدف ما تبیین مواضع، انتقال نگرانی‌های تهران درباره افغانستان و توضیح سیاست‌های انسان‌دوستانه جمهوریاسلامی ایران در زمینه اتباع حاضر در کشور به مقامات سازمان ملل و کشورهای شرکت‌کننده در نشست می‌باشد.»

زنان افغانستان باید در مذاکرات اصلی باشند، «نه در حاشیه»

سازمان ملل و نمایندگان کشورها قرار است روز سه‌شنبه نشستی جداگانه با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان داشته باشند.

دست‌کم سه فعال زن افغان می‌گویند دعوت سازمان ملل برای شرکت در نشست دوحه را به خاطر برگزاری آن بعد از جلسات اصلی رد کرده‌اند.

حبیبه سرابی، عضو تیم مذاکرات صلح دولت پیشین افغانستان امروز در ایکس نوشت که در مورد دلایل خود نوشت که جلسه با نمایندگان جامعه مدنی در حاشیه نشست اصلی دوحه است که مشارکت واقعی و معنادار زنان بنا به قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت در نظر گرفته نشده است.

او افزوده است: «در حالیکه وضعیت حقوق بشر در افغانستان به سرعت در حال وخامت است، به نظر می‌رسد که هیچ مکانیسمی برای پاسخ‌گویی حکومت سرپرست وجود ندارد.»

نبیله مصلح و زبیده اکبر، فعالان حقوق بشر نیز در ایکس نوشتند که در جلسه «حاشیه‌ای» نشست دوحه شرکت نمی‌کنند.

خانم مصلح نوشت: «زنان باید در میز اصلی نشست باشند و در مذاکرات اصلی سهیم باشند نه در حاشیه.»