گفت‌وگوی معاون دبیرکل سازمان ملل متحد با زنان و فعالان مدنی افغانستان در مورد نشست آتی دوحه

نرگس نهان، وزیر پیشین معادن و پترولیم افغانستان دیشب (چهارشنبه، ۶ سرطان/تیر) با نشر پستی در ایکس گفته که در این گفت‌وگو شرکت داشته است.

براساس تصاویری که خانم نهان منتشر کرده، حمیرا ثاقب، ماری اکرمی، نگینه یاری، سید اکرام افضلی، احسان قانع، عبدالله احمدی و ولی‌الله رحمانی از دیگر اشتراک‌کنندگان این گفت‌وگوی مجازی بوده‌اند.

نرگس نهان نوشته است که او در این نشست از حذف زنان و جامعه‌ی مدنی از نشست دوحه و موضوعات حقوق‌‌ بشر و حقوق زن از دستور کار این نشست انتقاد کرده و گفته است که ما از «تمکین» سازمان ملل متحد از حکومت سرپرست «مأیوس» شده‌ایم.

وزیر پیشین معادن و پترولیم افغانستان گفته است: «ما زنان و دختران افغانستان خیلی امیدوار بودیم که پروسه‌ی دوحه یک روند همه‌شمول را در تعامل با همه‌ی گروه‌ها، به‌شمول زنان، جامعه‌‌ی مدنی، حکومت سرپرست و دیگر گروه‌های سیاسی جهت رسیدگی به بحران‌های مشروعیت نظام، حقوق بشری و وضعیت بشردوستانه ایجاد نماید.»

او افزوده که اگر سازمان ملل متحد فضای مجازی و رسانه‌های افغانستان را دنبال کند، متوجه خواهد شد که در وضعیت فعلی پروسه‌ی دوحه با چالش مشروعیت مواجه است؛ زیرا شمار زیادی از زنان پیشنهاد تحریم این پروسه را داده‌اند.

سومین نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان به میزبانی سازمان ملل متحد قرار است روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ی آینده در دوحه قطر برگزار شود.

حذف زنان از فهرست اشتراک‌کنندگان و حذف موضوعات حقوق بشر و حقوق زنان از دستور کار این نشست که با حضور نمایندگان حکومت سرپرست برگزار می‌شود، انتقادات گسترده‌ای را برانگیخته است.