رزماری دی‌کارلو بجای دبیرکل سازمان ملل نشست دوحه را رهبری خواهد کرد

نشست سوم دوحه برخلاف نشست‌های اول و دوم -که زیرنظر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برگزار شده بود- زیر نظر رزماری دی‌کارلو، معاون آقای گوترش برگزار خواهد شد.

یک منبع نزدیک به امارت اسلامی که دیدارهای مقامات سازمان ملل با سران امارت اسلامی در یک ماه گذشته را از نزدیک دنبال کرده به خبرگزاری گفت که آجندای نشست سوم دوحه در اختیار آنها (وزارت خارجه امارت اسلامی) قرار گرفته است.

او از ارایه‌ی جزییات به دلایل امنیتی و سیاسی خودداری کرد اما تاکید کرد که رزماری دی‌کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل نشست سوم دوحه را رهبری خواهد کرد.

رسانه‌ها نیز به نقل از منابع خود در سازمان ملل تایید کرده‌اند که آنتونیو گوترش مسوولیت رهبری این نشست را به خانم دی‌کارلو واگذار کرده است.

سازمان ملل به‌گونه‌ی رسمی تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که نشست‌های قبلی دوحه (نشست اول و دوم دوحه) با رهبری شخص دبیرکل سازمان ملل برگزار شده بود که به‌دلیل عدم نتیجه‌بخش بودن آن از جوانبی مورد نقد نیز قرار گرفته بود.

بر خلاف نشست‌های قبلی که در غیاب نمایندگان امارت اسلامی دایر شده بود، نشست آتی با حضور نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان و هیئتی از سوی امارت اسلامی در دوحه، پایتخت قطر، برگزار خواهد شد که به واکنش‌های گسترده‌ای دامن زده است.

خانم دی‌کارلو (رزماری اَن دی‌کارلو) دیپلمات آمریکایی است که از ماه می ۲۰۱۸ به عنوان معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و تثبیت صلح فعالیت کرده‌است.

گفتنی است که او قبل از سال ۲۰۱۸ به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل فعالیت می‌کرد.