سازمان ملل: حقوق زنان افغانستان در نشست سوم دوحه برجسته خواهد بود

به‌دنبال واکنش مدافعان حقوق بشر مبنی بر عدم حضور نماینده‌گان زنان افغانستان در نشست سوم دوحه، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد می‌گوید که حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان در نشست‌های این سازمان برجسته خواهد بود.

دوجاریک روز یک‌شنبه، ۳ سرطان/تیر، گفته که نشست‌های دوحه بخشی از یک فرآیند است.

براساس گزارش رویترز، سخنگوی سازمان ملل تصریح کرده است که زنان و جامعه مدنی افغانستان بخشی از این نشست هستند.

وی افزوده است: «هدف آن [نشست دوحه] تشویق امارت اسلامی برای تعامل با جامعه بین‌المللی از طریق یک رویکرد هماهنگ و ساختاریافته به نفع مردم افغانستان است.»

به گفته دوجاریک، حقوق بشر و حقوق زنان و دختران افغانستان قطعاً در نشست‌های این سازمان برجسته خواهد بود.

بربنیاد اطلاعات، قرار است امارت اسلامی هفته آینده هیأتی را برای گفت‌وگو با نماینده‌گان ویژه ۲۵ کشور در امور افغانستان به قطر اعزام کنند.

پس از تسلط دوباره امارت اسلامی بر افغانستان، این نخستین نشست سازمان ملل است که در آن نماینده‌گان امارت اسلامی حضور میابند.

گفتنی است که عدم حضور زنان افغانستان در نشست سوم دوحه با انتقاد شدید نهادهای حقوق بشری روبه‌رو شده است.

پیش از این تیرانا حسن، مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر گفته بود که به‌رغم سرکوب شدید زنان و دختران توسط طالبان در افغانستان، سازمان ملل در نظر دارد تا نشستی را بدون این‌که حقوق زنان در دستور کار باشد، برگزار می‌کند.

اگنس کالامارد، دبیر کل عفو بین‌الملل نیز گفته است که اگر به بحران حقوق بشر در افغانستان به اندازه کافی رسیده‌گی نشود و زنان مدافع حقوق بشر و سایر ذینفعان از جامعه مدنی افغانستان مشارکت نکنند، اعتبار این نشست از بین خواهد رفت.

انتظار می‌رود، رزماری دی‌کارلو، معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل و رزا اوتونبایو، نماینده ویژه این سازمان در امور افغانستان پس از دیدار با امارت اسلامی به‌طور جداگانه با نماینده‌گان جامعه مدنی افغانستان گفت‌وگو کنند.

قرار است نشست دو روزه دوحه به میزبانی سازمان ملل در مورد افغانستان زیر سلطه امارت اسلامی در ۱۰ و ۱۱ سرطان/تیر برگزار شود.