مجاهد: گزارش بنت در مورد افغانستان را «تلاشی برای تخریب اذهان» در آستانه نشست دوحه خواند

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گزارش اخیر ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان را «تلاشی برای تخریب اذهان در آستانه نشست دوحه» خوانده است.

ذبیح‌الله مجاهد در واکنش به این گزارش در صفحه اجتماعی ایکس نوشته است: «متأسفانه بعض از اشخاص عقده‌ای در سازمان ملل همیشه تلاش دارند، تا در مورد افغانستان گزارش‌های نادرست ارائه کنند و پيشرفت‌های بزرگ را تحت شعاع موضوعات محدود قرار دهند.»

آقای بنت در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در افغانستان که دیروز به پنجاه و ششمین جلسه شورای حقوق سازمان ملل در ژنو ارائه کرد، گفت: «محدودیت علیه زنان و دختران در افغانستان بسیار شدید و گسترده است. من به این نتیجه رسیده‌ام که ممکن است جنایت علیه بشریت شمرده شود.»

او گفت که حکومت سرپرست به عنوان دولت به رسمیت شناخته نمی‌شوند و نباید مانند یک دولت با آنها رفتار شود.

ریچاد بنت

قرار است نمایندگان ویژه کشورها در سومین نشست دو روزه به میزبانی سازمان ملل در ۳۰ ژوئن/جون-۱ ژوئیه/جولای در دوحه قطر، تعامل با حکومت سرپرست را بررسی کنند.

حکومت سرپرست هم برای نخستین بار تایید کرده است که نمایندگان آن در این نشست شرکت خواهد داشت.

فعالان حقوق زنان افغان با نشر بیانیه‌هایی خواستار «تحریم» این نشست هستند و می‌گویند مخالف هرگونه مذاکره با حکومت سرپرست هستند.

سخنگوی امارت اسلامی گفته از «موقف حمایتی بعضی از کشورها در سازمان ملل تقدیر می‌نماید. حقیقت این است که باید با امارت اسلامی تعامل مثبت و سازنده صورت گیرد. تلاش‌های فشارها و دسایس هنوز هم ناکام می‌شوند.»

هدر بار، مدیر بخش حقوق زنان در سازمان دیده‌بان حقوق بشردر ایکس نوشت «غیرقابل تصور است» که نمایندگان کشورها در مورد افغانستان گفتگو کنند بدون اینکه حقوق زنان در دستور کار باشد و زنان مشارکت داشته باشند.