رسانه هندی: طالبان آرزوهای بزرگی برای راه‌آهن افغانستان دارد

رسانه هندی با اشاره به تلاش حکومت سرپرست افغانستان برای تحقق خط آهن «افغان-ترانس» و تبدیل افغانستان نوشت حکومت سرپرست آرزوهای بزرگی برای راه‌آهن افغانستان دارد.

«د هیندو» در گزارشی با عنوان «امارت اسلامی، آرزوهای بزرگی را برای راه آهن افغانستان در سر می‌پروراند»، نوشت مردم بیش از 100 سال است که درباره راه آهن افغان-ترانس صحبت می‌کنند، پروژه‌‌ای که به کریدور اقتصادی بین آسیای مرکزی و جنوب آسیا تبدیل خواهد شد.

این رسانه در ادامه عنوان کرد مسیر افغان-ترانس به کریدور اقتصادی بین آسیای مرکزی و جنوب آسیا تبدیل خواهد شد و یکی از دو پروژه ریلی است که مقامات حکومت سرپرست در تلاش برای اتصال افغانستان به نقاط دیگر، به دنبال آن هستند.

«عبدالسمیع درانی» سخنگوی اداره راه‌آهن حکومت سرپرست به دِ هیندو گفت ساخت یک خط آهن تا پاکستان به زمان نیاز دارد.

وی افزود بر اساس برآوردهای فعلی، زمانی که روند کار واقعی این پروژه آغاز شود، مرحله ساخت و ساز سه تا پنج سال طول خواهد کشید.

درانی همچنین اظهار داشت ارقام ابتدایی نشان از هزینه 4 تا 5 میلیارد دلاری/دالری این پروژه دارد، اگرچه او درباره منابع مالی این پروژه چیزی نگفت اما عنوان کرد کابل در حال مذاکره با کشورها و مؤسسات مالی مختلفی هستند.

پیش از این نیز «جسوربیگ چورییف» معاون وزارت حمل و نقل ازبکستان گفته بود پروژه مشترک راه آهن با افغانستان و پاکستان تا سال 2027 میلادی تکمیل خواهد شد.

طرح این راه آهن میان افغانستان، ازبکستان و پاکستان با هدف ایجاد کریدور اقتصادی که آسیای مرکزی را به آب‌های اقیانوس هند وصل کند، در سال 2018 ارائه شد. این راه آهن از ترمذ آغاز می‌شود و پس از عبور از شهرهای مزارشریف و کابل به پیشاور در پاکستان می‌رسد.