خطر گسترش تروریسم از افغانستان به آسیای مرکزی؛ وزیر دفاع روسیه بر تقویت مرزهای تاجیکستان تأکید کرد

آندری بلوسوف، وزیر دفاع روسیه گفته است که وضعیت افغانستان، ضرورت تقویت مرزهای تاجیکستان و اتخاذ تدابیر دیگر برای تضمین ثبات منطقه را برجسته می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، بلوسوف امروز (جمعه، ۱۱ جوزا/خرداد) در نشست شورای وزیران دفاع سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در شهر آلماتی قزاقستان گفته است که وضعیت افغانستان هنوز هم منبع اصلی بی‌ثباتی در آسیای مرکزی است.

بلوسوف که به‌تازگی به‌حیث وزیر دفاع روسیه تعیین شده، گفته است که گروه‌های «رادیکال» متعددی در افغانستان جای پا به دست آورده‌اند و در تلاش فزاینده برای ترویج ایده‌های شان در کشورهای همسایه هستند.

او گفته است: «خطر سرایت باندها و تروریسم به خارج از کشور (افغانستان) در حال افزایش است.»

به گفته‌‌ی او، همه اینها مستلزم «نظارت مستمر و اقدامات سریع با هدف تضمین ثبات منطقه‌ای است».

وزیر دفاع روسیه خاطرنشان کرده است که این اقدامات شامل تلاش برای تقویت مرز تاجیکستان و افغانستان است.

روسیه و متحدانش در آسیای مرکزی، فعالیت گروه‌‌های شبه‌نظامی در شمال افغانستان، در سرحد با تاجیکستان را تهدید می‌دانند.

این کشورها بارها درباره‌ی نفوذ این گروه‌ها به آسیای مرکزی نگرانی کرده‌اند.

هشدارهای مقام‌های روسی درباره‌ی فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان در حالی ادامه دارد که روسیه در تلاش گسترش روابط با طالبان است و گزینه حذف این نام طالبان از فهرست سازمان‌های ممنوعه‌ را بررسی می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه به‌تازگی گفته است که طالبان مقامات فعلی افغانستان هستند و ایجاد روابط با این آنها ضروری است.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی پوتین نیز در اظهارات مشابه گفته است که طالبان «قدرت واقعی» در افغانستان هستند و حذف نام آنها از فهرست سازمان‌های ممنوعه‌ در روسیه بازتاب‌دهنده‌ی «واقعیت عینی» است.

در همین حال امارت اسلامی می‌گویند که عزم جدی سیاسی برای گسترش روابط با روسیه دارند.

امارت اسلامی به تمام کشورهای اطمینان می‌دهد که خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست، اما علی‌رغم این تأکید نگرانی کشورها درباره‌ی فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان جدی است.