امارت اسلامی: حمله ایران به اسرائیل «دفاع مشروع» بود

وزارت خارجه حکومت سرپرست افغانستان در بیانیه‌ای با حمایت از حمله ایران به اسرائيل، آن را «اقدامات دفاعی مشروع» در «پاسخ» به حمله اسرائیل به کنسولگری‌ ایران در دمشق خواند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی بیانیه‌ای را در ایکس نشر کرد که در آن با ادبیاتی مشابه ادبیات رسمی جمهوی اسلامی ایران، اسرائیل را چند بار «رژیم صهیونیستی» و «جنایت‌کار» گفته است.

امارت اسلامی حمله «اسرائیل» به سفارت ایران در دمشق را «برخلاف تمام موازین دیپلماتیک و قوانین بین‌‌المللی» دانسته است.

حمله به کنسولگری ایران در دمشق که در آن هفت نیروی قدس سپاه از جمله دو فرمانده ارشد کشته شدند، اول آوریل (۱۳ فرودین) رخ داد.

وزارت خارجه امارت اسلامی پس از حمله اسرائيل نیز گفته بود که این حمله «پرسش‌هایی جدی در رابطه مؤثریت قوانین و سازمان‌های بین‌المللی ایجاد کرده است.»

در بیانیه امروز همچنین گفته شد که اسرائیل هنوز به «نسل‌کشی بیش از ۳۰ هزار غیرنظامی در غزه» ادامه می‌دهد و برای انحراف افکار عمومی به «نقض حریم و ناامنی» در سایر کشورها دست زده است.وزارت خارجه همچنین از کشورهای «تاثیرگذار» جهان و منطقه خواسته است برای جلوگیری از گسترش بحران، تلاش‌ برای توقف «جنایات» اسرائیل را تسریع کنند.

مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان حدود دو‌ونیم‌ سال گذشته دیدارهایی با سران حماس از جمله اسماعیل هنیه داشته‌اند.

هفته گذشته امیرخان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی، در تماس تلفنی با اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس، کشته‌ شدن سه پسر و نوه‌هایش را به او تسلیت گفت.پیشتر حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور ایران در امور افغانستان گفته بود: «هرچند افغانستان دورتر از غزه قرار دارد، اما اگر لازم باشد بیش از یک ‘لشکر استشهادی’ از این کشور به حمایت از غزه خواهد رفت.»آقای کاظمی‌قمی همچنین افغانستان را «بخشی از محور مقاومت» خواند که با واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی افغانستان مواجه شد که تاکید داشتند افغانستان «منبع جنگ‌های نیابتی نیست.»