آغاز نشست دو روزه سازمان ملل برای افغانستان در دوحه بدون طالبان

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، میزبان این نشست است و می‌خواهد نمایندگان کشورها روی نقشه راهی برای افغانستان در این نشست بحث کنند

امروز نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان در دومین نشست سازمان ملل متحد در دوحه پایتخت قطر گردهم آمده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان روز شنبه در بیانیه‌ای گفت که آنها شرایط شرکت خود در نشست دوحه را برای سازمان ملل متحد گفته‌اند و تاکید کرده است که در صورت عدم تحقق این شرایط، شرکت آنها در گفتگوهای سازمان ملل «بی فایده» خواهد بود.

محمد نعیم، سفیر امارت اسلامی در دوحه، به خبرنگاران گفت که پذیرفته‌ نشدن شرایط حکومت سرپرست از جمله گفتگوی رودرو با دبیرکل سازمان ملل و اینکه «تنها نمایندگی رسمی» از جانب افغانستان باشند، از دلایل عمده عدم شرکت امارت اسلامی در نشست دوحه است.

در این نشست دو روزه که به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد برگزار شده است، افزایش تعامل با افغانستان تحت کنترل امارت اسلامی و پاسخ هماهنگ‌تر به بحران بشردوستانه در این کشور مورد بحث قرار خواهد گرفت.

چند تن از زنان فعال و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان در نشست دوحه شرکت دارند. تاکنون فهرست کامل نمایندگان کشورها و افراد اعلام نشده است.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در ایکس نوشته است که خود او در نشست دوحه حضور ندارد، و امیدوار است که حقوق بشر و زنان «اولویت» بحث‌های «معنادار و فراگیر» در دوحه باشد.

انتظار می‌رود در جریان دو روز پنج نشست برگزار شود.

.
توضیح تصویر،آصف درانی نماینده ویژه پاکستان در نشست دوحه

در دور قبلی نشست دوحه که حدود ۸ ماه پیش برگزار شد، نمایندگان زنان افغانستان حضور نداشتند و از امارت اسلامی هم دعوت نشده بود.

پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت در افغانستان در سال ۲۰۲۱، جامعه جهانی با چالش رویکرد منسجم و واحد در برابر طالبان مواجه است.

حدود پنج ماه قبل دبیرکل سازمان ملل متحد فریدون سینیرلی‌اوغلو دیپلمات اهل ترکیه را موظف کرد تا گزارشی در مورد افغانستان تهیه کند.

آقای اوغلی گزارشی تهیه کرد که در بخشی از این گزارش به «عادی‌سازی» روابط با حکومت سرپرست پرداخته شده است و گفته که با «انجام تعهدات بین‌المللی و ایجاد حکومت فراگیر و گفتگوی بین‌الافغانی، حرکت به سوی وضعیت نهایی عادی سازی کامل و ادغام افغانستان در نظام بین‌المللی امکان پذیر می‌شود.»

گزارش آقای سینیرلی‌اوغلو هم قرار است در این دو روز مورد بحث قرار گیرد.

یکی از اهداف این نشست تعیین نماینده ویژه از سوی ملل متحد برای افغانستان است. موضوعی که امارت اسلامی گفته اند نیازی برای آن نیست و مخالفت کرده است.

در حالیکه امارت اسلامی در نشست نخست دوحه دعوت نشده بودند- در پاسخ به دعوت در این نشست وزارت خارجه امارت اسلامی روز گذشته با پخش بیانیه‌ای تاکید کرد که به عنوان «تنها نماینده‌ افغانستان» شرکت می‌کنند و در غیر آن نشست را بی‌فایده خواندند.

درجریان روز اول نشست‌های دوجانبه میان نمایندگان دعوت شده برگزار می‌شود و عصر به وقت محلی نشست عمومی با حضور دبیر کل سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد. گفته می‌شود که جریان نشست‌ها بدون حضوررسانه‌ها برگزار خواهد شد.

فهرست اسامی افغان‌های دعوت شده تا آخرین ساعات قبل از آغاز این نشست منتشر نشده است.

در حالیکه قطر در سال‌های گذشته نقش مهمی در مذاکرات آمریکا با طالبان داشت و میزبان نشست‌های زیادی بوده است.