اسلام‌آباد: پس از خروج آمریکا از افغانستان، پاکستان ناامن شده است

نخست‌وزیر دولت موقت پاکستان که پیش‌تر تأکید کرده بود افغانستان تهدیدی برای این کشور نیست، اظهار داشت پس از خروج آمریکا از افغانستان، پاکستان ناامن شده است.

«انورالحق کاکر» نخست‌وزیر دولت موقت پاکستان در یک گفتگوی تلویزیونی اظهار داشت پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، گروه‌های تروریستی به سلاح‌های برجا مانده آنها دست یافتند و به همین دلیل ناامنی‌ در پاکستان افزایش یافته است.

کاکر به «جئو نیوز» گفت: ما بر این باور هستیم، زمانی که آمریکایی‌ها و ناتو از افغانستان خارج شدند، اسلحه سبک آنها به دست گروه‌های تروریستی افتاد. آنها با درنظرداشت وضعیت افغانستان، اعتماد به نفس بالایی داشتند و بر اساس آن جنگ اخیر در مقابل پاکستان جریان پیدا کرد.

وی تأکید کرد افغانستان و پاکستان نیاز به روابط مشخص و تعریف شده‌ای دارند که بتواند منافع هر دو کشور را تأمین کند.

نخست وزیر دولت موقت پاکستان افزود اگر افغانستان منافع مشروع پاکستان را درک نکند، داشتن روابط خوب با این کشور به عنوان یک چالش بزرگ برای مدت طولانی باقی خواهد بود.

کاکر گفت: «روابط میان ما و افغانستان باید بسیار روشن باشد که ما از آنها چه می‌خواهیم و آنها از ما چه می‌خواهند. توقعاتی که میان دو کشور است باید واضح شود و نظر به منافع سیاسی هر دو کشور باشد. ما منافع مشروع افغانستان را درک می‌کنیم و باید هم درک کنیم، اما اگر آنها نمی‌توانند منافع مشروع پاکستان را درک کنند، داشتن روابط خوب میان دو کشور چالشی بزرگ برای مدت طولانی خواهد بود».

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که کاکر اخیراً در گفتگویی دیگر تصریح کرده بود افغانستان و مردم این کشور تهدیدی برای پاکستان نیستند.

پیش از این نیز مقامات طالبان همواره ادعای مقامات پاکستانی مبنی بر تهدیدهای تروریستی از خاک افغانستان را رد کرده و نیز هرگونه دسترسی گروه‌های تروریستی به تجهیزات نظامی برجا مانده از آمریکا در افغانستان را بی‌اساس خوانده بودند.