مساله‌ی آموزش بانون افغان در گفت‌وگوهای بین‌المللی

ریتنو مرسودی وزیر خارجه اندونیزیا در دیدار با توماس نیکلاسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، مساله‌ی آموزش بانون افغان را به بحث گرفتند.

آقای نیکلاسون در شبکه‌ی اجتماعی ایکس نوشته است که آنان در این دیدار بر علاوه مساله‌ی آموزش، درباره اهمیت تعامل بین‌المللی و نشست آینده دوحه در مورد افغانستان نیز گفت‌وگو کردند.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان گفت: «ما در بروکسل دیدار کردیم و وضعیت افغانستان، اهمیت تعامل بین‌المللی و فرصت‌های آموزشی برای همه، و قصد مشترک ما برای کار در راستای نشست سازنده سازمان ملل متحد را به بحث گرفتیم.»

در سوی دیگر، لوله‌الخاطر وزیر دولت در امور همکاری‌های بین‌المللی در وزارت خارجه قطر در دیدار با استفان راوانان نماینده ویژه ایتالیا در امور سوریه، درباره افغانستان به ویژه راه‌های پشتیبانی از آموزش بانون افغان گفت‌وگو کردند.

وزارت خارجه قطر در اعلامیه‌ای می‌گوید: «در این دیدار دوطرف درباره راه‌های همکاری برای پیشرفت سوریه گفت‌وگو کردند آنان هم‌چنان مساله افغانستان به ویژه راه‌های همکاری برای آموزش بانوان را به بحث گرفتند.»

این در حالی‌ست که بیش از ۸۶۰ روز از بسته‌ماندن در مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم در کشور می‌گذرد.

شماری دختران دانش‌آموز از امارت اسلامی می‌خواهند که حق آموزش را از آنان نگیرد و هرچه زودتر در مکتب‌ها را به روی آنان باز کند.

فرزانه دانش‌آموز به طلوع‌نیوز گفت: «هنوز هم من نگران آینده‌ام هستم، دختران وطن در وضعیتی قرار دارند که از آینده‌ی شان به گونه کامل ناامید هستند.»

لیلا دانش‌آموز دیگر گفت: «امارت اسلامی باید مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها را باز کند تا ما بتوانیم مصدر خدمت باشیم و زندگی مرفه‌تری داشته باشیم.»

هرچند امارت اسلامی درباره بازگشایی در مکتب‌ها به تازگی چیزی نگفته؛ اما پیش از این گفته که حکومت سرپرست مخالف آموزش دختران نیست و تلاش‌ها از بهر بازگشایی در مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها به روی دختران در کشور جریان دارد.