آآغاز نشست سه روزه مخالفان طالبان در وین؛ «جبهه مقاومت ملی»: تمرکز بر یک اپوزیسیون متحد و قوی داریم

شماری از مخالفان امارت اسلامی در نشستی سه روزه در شهر وین اتریش گردهم آمده‌اند و در مورد «یک نقشه راه» آینده سیاسی افغانستان بحث و گفتگو می‌کنند.

نمایندگان «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در این نشست گفتند که بر ایجاد «یک اپوزیسیون متحد و قوی» تمرکز کرده‌اند.

هیاتی از این جبهه به رهبری احمد مسعود در این کنفرانس شرکت کرده است. او در سخنرانی خود در این نشست گفته است که «بدیل» حکومت سرپرست، افراد نیستند بلکه «روندی است که مردم این کشور» در آن دخیل شوند.

آقای مسعود گفته است: «راه حل افغانستان اصلاح دستگاه حاکم نیست، تشکیل حکومت همه‌شمول مشکل را حل نمی‌کند، چنانچه بازشدن دوباره مکاتب با این نصاب تعلیمی، فقط افکار تروریستی را پرورش می‌دهد.»

در همین حال، حکومت سرپرست به سری نشست‌های مخالفانش واکنش نشان داده است، پیشتر سخنگوی امارت اسلامی کشورهای منطقه را متهم به تقویت «مهره‌های سوخته» کرده است. محمدیعقوب مجاهد، وزیر دفاع، در یک سخنرانی خود اخیراً در واکنش به نشست‌های اخیر مخالفان در مسکو و دوشنبه، از چهره‌های مخالف خواست که به‌جای برگزاری نشست‌ها و صدور بیانیه‌های به گفته او «پوچ» به افغانستان برگردند.

نشست روز یکشنبه (١٢ قوس/اذر) آغاز سومين دور كنفرانس به ميزبانی «موسسه‌ مطالعات امور بين‌المللى» است. ولفگانگ پتریچ، دیپلمات بازنشسته اتریشی رئیس این نهاد و برگزارکننده سری نشست‌های مخالفان امارت اسلامی در وین است. دو نشست قبلی با میزبانی این موسسه در سال ۲۰۲۲ برگزار شد.

در روز نخست در چهار پنل این نشست، سخنرانان در مورد «نقشه راه»، امنیت، امور بشردوستانه، حقوق زنان و «وضعیت گروه‌های مخالف و تفاهم و اجماع سیاسی» و «همکاری منطقه ای و بین‌المللی» به صورت حضوری و آنلاین صحبت کردند.

نشست وین مخالفان طالبان
توضیح تصویر،مقام‌های دولت پیشین و فعالان افغانستان مخالف طالبان در هفته‌های اخیر در نشست‌هایی در مسکو، دوشنبه و وین که از سوی مراکز مختلفی برگزار شده، شرکت کرده‌اند

خبرنامه «جبهه مقاومت ملی» گفته که احمد مسعود، رهبر این جبهه در این سفر با برخی از اعضای پارلمان اتریش هم دیدار خواهد کرد.

علی میثم نظری، مسئول روابط خارجی این جبهه در ایکس نوشته است که سومین نشست وین «شاهد مشارکت گسترده احزاب و شخصیت‌های سیاسی، سازمان‌های جامعه مدنی و فعالان عرصه حقوق زنان، با توجه به گوناگونی قومی و مذهبی» است.

او افزوده است که «متمرکز به اشتراک در بحث‌های جدی برای تحکیم یک اپوزیسیون متحد و قوی خواهیم بود».

مقام‌های دولت پیشین و فعالان افغانستان مخالف امارت اسلامی در هفته‌های اخیر در نشست‌هایی در مسکو، دوشنبه و وین که از سوی مراکز مختلفی برگزار شده، شرکت کرده‌اند.

در نشست امروز چهره‌هایی مثل رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه پیشین، نصیراحمد اندیشه، سفیر دولت پیشین در ژنو، سید طیب جواد، سفیر پیشین در لندن و مسکو، شکریه بارکزی، سفیر پیشین در اسلو، فوزیه کوفی، عضو پیشین هیات مذاکرات صلح در دوحه، فضل احمد معنوی، وزیر عدلیه دولت پیشین و شماری دیگر از چهره‌ها و فعالان سیاسی در تبعید نیز شرکت کرده‌اند.

گفته شده که قرار بود رحمت‌الله نبیل، صلاح‌الدین ربانی و شماری دیگر نیز حضور داشته باشند اما به دلایل نامعلومی شرکت نکرده‌اند.

بنا به برنامه سه روزه این نشست، قرار است روزهای دوشنبه و سه شنبه نیز گفتگوها در قالب پنل‌هایی در مورد «راه‌های پیشرو» گروه‌ها و جریان‌های سیاسی ادامه پیدا کند.