رایزنی ایران و افغانستان در مورد ۲۴ ساعته شدن خدمات گمرکی

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران، می‌گوید که در سفر اخیر هیأت اقتصادی امارت اسلامی به تهران، در مورد ۲۴ ساعته شدن خدمات گمرکی میان ایران و افغانستان، رایزنی شده است.

به گزارش خبرگزای صدا و سیمای ایران، علی بهادری جهرمی این موضوع را روز سه‌شنبه، ۲۳ عقرب/آبان، در یک نشست خبری بیان کرده است.

جهرمی افزوده است: «برای تسهیل و افزایش صادرات و واردات افغانستان از طریق بندر چابهار توافقات خوبی انجام شده و برای ۲۴ ساعته شدن گمرکات دو کشور نیز رایزنی شد‌ه است.»

وی همچنان افزوده که کمیته‌های مشترکی برای رسیده‌گی به مشکلات پناه‌جویان افغان در ایران و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر میان ایران و افغانستان ایجاد شده است.

سخنگوی دولت ایران با اشاره به سفر اخیر هیأت اقتصادی امارت اسلامی به ریاست ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای حکومت سرپرست افغانستان، به تهران گفته که این سفر با محوریت گسترش روابط تجاری در زمینه‌های مواد معدنی، خدمات فنی و صادرات و واردات انجام شده است.

گفتنی است که در سفر هیأتی از امارت اسلامی به ایران، پنج سند تفاهم‌نامه همکاری میان تهران و این افغانستان امضا شده است.

سخنگوی دولت ایران در حالی از ایجاد کمیته‌های مشترک در زمینه رسیده‌گی به چالش‌های پناه‌جویان افغان سخن می‌زند که براساس گزارش‌ها، در این اواخر دولت این کشور اخراج پناه‌جویان را شدت بخشیده است.

طبق اطلاعات مقام‌های ایرانی، در جریان سال جاری میلادی دست‌کم نیم میلیون پناه‌جوی افغان از این کشور به‌گونه اجباری اخراج شده‌اند.