سخنگوی ا.ا: در ناامنی پاکستان، افغانستان ملامت شناخته نشود

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به سخنان نخست‌وزیر موقت پاکستان گفته است که اسلام‌آباد نباید ناکامی‌اش را بر دیگران تحمیل کند.

آقای مجاهد افزوده که کابل خواهان تامین امنیت در پاکستان است.

سخنگوی امارت اسلامی در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «قسمی که امنیت افغانستان برای ما مهم است و می‌خواهیم که امنیت باشد، در پاکستان هم امنیت می‌خواهیم و ما طرف‌دار جنگ در پاکستان نیستیم و دوم موضوع این‌که در پاکستان ناامنی است، امنیت پاکستان را باید خود پاکستان بگیرد و افغانستان باید ملامت گفته نشود.»

ذبیح الله مجاهد همچنان گفته است که سازوبرگ‌های جامانده از نیروهای امریکایی در مکان‌های امن قرار دارد و هیچ تهدید برای کشورهای همسایه نخواهند بود.

در سوی دیگر، سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله در جریان سفر به تورخم، گفته است که پاکستان باید همانند چهار دهه گذشته میزبانی خوب از مهاجران افغان می‌کرد.

اما، سرانجام تیره‌گی روابط میان کابل و اسلام‌آباد چه خواهد بود؟

سید اسحاق گیلانی، رهبر نهضت همبستگی ملی افغانستان به طلوع‌نیوز گفت: «احزاب مختلف در پاکستان موجود است که همرای حکومت پاکستان و همرای قانون پاکستان بسیار هم‌خوانی ندارند، از آن خاطر آن‌ها مخالفت می‌کنند همرای حکومت شان.»

محمد اجمل زرمتی، آگاه مسایل سیاسی گفت: «اگر از سال ۱۹۷۹ حساب کنیم، چهل‌وچهار سال می‌شود که مهاجرین افغان آن‌جا هستند و این بی‌ثبانی ده یا پانزده سال می‌شود‌ که ایجاد شده و ادامه دارد و این [پاکستان] می‌خواهد که ناکامی و ضعف خود را پنهان بکند.»

اخراج مهاجران افغان از پاکستان روابط میان کابل و اسلام‌آباد را که پیش از این هم بر سر موضوع تحریک طالبان پاکستان تیره شده بود، وخیم‌تر ساخت.

پاکستان، تصمیم اخراج مهاجران غیرقانونی به شمول مهاجران افغان را در سوم اکتوبر اعلام کرد که روند اخراج مهاجران به‌گونه‌ی عملی در اول ماه نومبر آغاز شد.

بربنیاد گزارش‌ها، تاکنون نزدیک به ۵۵هزار مهاجر افغان از گذرگاه تورخم وارد افغانستان شده‌‎اند.