شورای امنیت ملی‌ جمهوری اسلامی:ایران از استقلال و ثبات افغانستان حمایت می‌کند

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی روز یکشنبه (۱۴ عقرب/آبان) با ملاعبدالغنی برادر، معاون رئیس‌الوزرا دیدار کرد. علی اکبر احمدیان در این دیدار گفت: ایران از استقلال، ثبات و پیشرفت افغانستان حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای احمدیان بر همکاری با حکومت سرپرست در حوزه‌های مختلف از جمله امور تجاری و صنعتی، حمل و نقل، کشاورزی، تامین حقابه ایران و افزایش همکاری در حوزه آبی هم تاکید کرده است.

بر اساس این گزارش، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی از موضع امارت اسلامی در قبال فلسطین هم قدردانی کرده است.

جمهوری اسلامی همانند دیگر کشورها حکومت سرپرست افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد و به رغم تنش‌ها درباره حقابه، رابطه نزدیکی دارد.

ملا عبدالغنی برادر هم در دیدار با علی اکبر احمدیان، بر توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری به ویژه فعال کردن حوزه ترانزیت، بندر چابهار و همکاری در حوزه حمل و نقل هوایی تاکید کرده است.

به نوشته ایسنا، معاون رئیس‌الوزرای افغانستان با اعلام پابندی‌‌ به اجرای معاهدات افغانستان و ایران به ویژه در حوزه آب،- اقتصادی کردن مرزها و سرمایه‌گذاری مشترک در این ارتباط را به نفع منافع هر دو طرف دانسته است.

ملا عبدالغنی برادر پیش از این دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی دیدار کرده بود.

حسین امیرعبداللهیان در این دیدار گفت که جایگاه افغانستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی «مهم» است. او در این دیدار درباره مهاجران افغان در ایران و مساله حقابه ایران گفت‌وگو کرد.

ملا برادر با هیئت ۳۰ نفری روز شنبه (۱۳ عقرب/آبان) به دعوت جمهوری اسلامی وارد تهران شد.

این نخستین سفر ملا برادر به ایران در دو سال گذشته است. ملا برادر پیش از آن «به عنوان مسئول دفتر سیاسی امارت اسلامی» به تهران سفر کرده بود.