انجلینا جولی خواهان شمولیت زنان در روند صلح

انجلینا جولی از حمله‌ها بر فعالان حقوق زنان و حقوق بشر نیز ابراز نگرانی کرده است.

نگاه نو_ انجلینا جولی، هنرپیشه مشهور هالیوود و فعال حقوق پناهجویان خواهان شمولیت زنان در روند صلح افغانستان است. 

او در سخنرانی‌اش روز جمعه (۹ حمل) در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته است که اگر حقوق زنان در نظر گرفته نشوند و کسانی که در برابر زنان جنایت می‌کنند مصوون باشند، هیچ صلح و ثباتی به افغانستان نخواهد آمد. 

او می‌گوید: «در افغانستان، هزاران زن اخیراً گردهم آمدند و زنده گی شان را به خطر انداختند تا از حقوق خود و حقوق فرزندان شان در مذاکرات صلح اطمینان حاصل کنند که تا کنون آنها هیچ جز از مذاکرات نبوده اند.»

او از حمله‌ها بر فعالان حقوق زنان و حقوق بشر نیز ابراز نگرانی کرده است. 

انجلینا جولی، سفیر ویژه کمیشنر عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان نیز است. 

همزمان با تلاش‌های ایالات متحده امریکا برای کشانیدن طالبان به میزمذاکره با حکومت افغانستان و امضای توافق‌نامۀ صلح با این گروه، سفیر این کشور در افغانستان اما می‌گوید که باید از تعهدات طرف‌های درگیر در این توافق صلح، تضمین گرفته شود.

جان‌بس، سفیر ایالات متحده در افغانستان در یک گفت وگوی ویژه با طلوع‌نیوز در مزارشریف، می‌گوید که شک و تردیدهای مردم دربارۀ مقاصد اصلی طالبان قابل درک استند و دربارۀ این‌که طرف‌های درگیر، در یک توافق صلح به تعهدات شان پایبند بمانند، نیاز است تضمین کننده‌گان از این تعهدات تضمین بگیرند و ناظران بی‌طرف از آن‌ها نظارت کنند.

این دیپلومات بلندپایۀ امریکایی، از حکومت و سیاست‌گران افغانستان می‌خواهد که یک تیم فراگیر گفت وگوکننده با طالبان را ازبهر نماینده‌گی بهتر از مردم افغانستان، ایجاد کنند