محدودیت فرهنگی بر شاعران و نویسنده‌گان زن در هلمند

شماری از شاعران و نویسنده‌گان زن در هلمند می‌گویند که آنان با چالش‌های زیادی روبه‌رو استند و نمی‌توانند بیرون از محدوده مکتب‌ها به فعالیت‌های فرهنگی بپردازند.

نگاه نو_ شماری از شاعران و نویسنده‌گان زن در ولایت هلمند می‌گویند که فعالیت‌های فرهنگی آنان تنها به مکتب‌ها محدود استند و کاری برای از میان برداشتن چالش‌های موجود در برابر آنان انجام نشده است.
در حالی که هلمند یکی از نا‌امن‌ترین بخش‌های کشور به شمار می‌رود، اما با وجود چالش‌های امنیتی، شماری از زنان شاعر و نویسنده در این ولایت فعالیت دارند.
آنان می‌گویند که هرچند ناامنی و محدودیت‌های فرهنگی چالش‌های جدی در برابر کارهای شان استند، اما با آن هم آنان در باره مسایل گونه‌گون می‌نویسند و شعر می‌سرایند.
نورجهان، شاعر، گفت: «زنان بسیار استعداد خوب دارند، اما تاهنوز برای شان زمینه برابر نشده است، مخصوصا در بخش شعر و شاعری.»
یوسفزی، شاعر، گفت: «در جامعه بسیار استعدادهای خوبی وجود دارند که می‌خواهند شاعر و نویسنده شوند، اما از سوی دولت به آنان توجه نشده است.»
این شاعران و نویسنده‌گان زن هلمندی می‌گویند آنان علاقه دارند فعالیت‌های فرهنگی شان را گسترش دهند، اما حکومت در این باره بی‌پروا و آنان را در مبارزه با چالش‌ها کمک نمی‌کند.
فوزیه، نویسنده و شاعر، گفت: «در جامعه ما حتا به زنان اجازه داده نمی‌‌شود که از خانه بیرون شوند و یا به شعر و شاعری بپردازند. اگر به شعر و شاعری هم روی بیاورند، تنها در حد شفاهی باقی می‌ماند، چون توان چاپ کتاب را ندارند.»
درهمین حال، مقام‌های ریاست اطلاعات و فرهنگ هلمند می‌گویند که آنان تلاش دارند تا برنامه‌های ویژه را برای شاعران و فرهنگیان زن در این ولایت راه اندازی نمایند و نیز برای از میان برداشتن محدودیت‌ها در برابر این شاعران و نویسنده‌گان اقدام کنند.
عبدالستار، مدیر جوانان ریاست اطلاعات و فرهنگ هلمند، گفت: «ما برای رشد و تشویق شاعران و نویسنده‌گان، از جمله شاعران زن کار می‌کنیم و برنامه‌های گونه‌گون در این زمینه روی دست داریم. .»
زنان فرهنگی در هلمند می‌گویند که با این هم با چالش‌ها مبارزه خواهند کرد و به فعالیت‌های شان ادامه خواهند داد.