۶۰ بانو از مراکز سواد آموزی در ولایت بامیان فارغ شد

مسئولان ریاست معارف ولایت بامیان از فراغت حدود ۶۰ بانوی مغاره‌نشین که مهارت‌ها و کورس‌های سواد آموزی را پشت سر گذاشته‌اند تجلیل به عمل آوردند.

نگاه نو_ به گزارش خبرگزاری؛ مسئولان ریاست معارف ولایت بامیان می‌گویند که کورس‌های این افراد حدود ۹ ماه پیش با حمایت بخش سواد آموزی ریاست معارف در دو مغاره تاریخی تنظیم شده بود که دو معلم به صورت رضاکار آنها را تدریس کرده‌اند.

محمدایوب آروین؛ رئیس معارف ولایت بامیان در مراسم تجلیل از فراغت این بانوان گفت که زمینه‌ی ادامه‌ی آموزش این سواد آموزان در مکتب تسریعی «کمک به معارف» فراهم شده تا از صنف چهارم به درس‌های خود در آن مکتب ادامه دهند.

آقای آروین علاقمندی بانوان را به خواندن و نوشتن قابل تمجید دانسته و فراغت بانوان را از دوره ۹ ماهه سواد آموزی مهم عنوان کرد.

به گفته مسئولان ریاست معارف ولایت بامیان، در سال جاری بیش از ۱۰ هزار تن سوادآموز در مراکز سوادآموزی آموزش دیده و صدها نفر دیگر با شرکت در آزمون قابلیت‌های خودی، تصدیق دریافت کردنده‌اند.

بانوانی که در این مغاره آموزش دیده‌اند نیز برگزاری کورس‌های سوادآموزی برای بانوان را مهم دانسته و خواهان فراهم‌سازی ادامه تحصیل‌شان در معارف می‌باشند.

نیکبخت؛ یکی از بانوان مغاره‌نشین که از دوره ۹ ماهه کورس‌های سواد آموزی فارغ شده است می‌گوید: این دوره سواد آموزی برای من مهم بود و توانستم مهارت خواندن و نوشتن را یاد بگیرم و حالا می‌توانم به بچه‌هایم که میخواهند تازه صنف اول را می‌خوانند بعضی چیزها را یاد بدهم.

این بانوانِ سوادآموز از حکومت می‌خواهند تا زمینه ادامه تحصیل‌شان را فراهم کرده تا آنان بتوانند به تحصیلات‌شان ادامه دهند.

بیشتر بانوان ولایت بامیان به دلیل جنگ‌های داخلی از تحصیل باز مانده اند و اکنون علاقمندی به کسب مهارت‌های خواندن و نوشتن پیدا کرده‌اند.

سال گذشته نیز به دلیل علاقمندی بانوان و افراد مسن به کسب مهارت‌های خواندن و نوشتن، ولسوالی یکاولنگ نامزدی عضویت شهرهای یادگیری سازمان یونسکو را کسب کرد.