۳۵ کشمش‌خانه در قندوز به بهره‌برداری سپرده شد

وزارت زراعت کار ساخت ۳۵ کشمش‌خانه عصری را به ارزش ۱۵ میلیون و ۷۵۰ هزار افغانی در ولایت قندوز تکمیل و به بهره برداری سپرد.

نگاه نو_ به گزارش خبرگزاری، این کشمش‌خانه‌ها در یک همایش رسمی با حضور مسوولان محلی ولایت قندوز به بهره‌برداری سپرده شد.

محمدمنیر نیازی، سرپرست ریاست زراعت ولایت قندوز می‌گوید که این کشمش‌خانه‌ها هر کدام با ۱۰ متر طول، پنج متر عرض و پنج متر بلندی، ساخته شده و در یک وقت، هر کدام گنجایش بدل کردن ۵ تا ۷ تن انگور را به کشمش دارد.

این کشمش‌خانه‌ها را وزارت زراعت از طریق برنامه‌ ملی باغداری و مالداری «NHLP» ساخته است.

آقای نیازی گفت که این کشمش‌خانه‌ها در بلند بردن اقتصاد باغداران مؤثریت زیادی خواهد داشت، چون کشمشی که در این کشمش‌خانه‌ها تولید می‌گردد، به مراتب خوش‌کیفیت‌تر از کشمشی است که به طور عنعنه‌ای تولید می‌گردد.
۳۵ کشمش‌خانه‌ی یادشده در ولسوالی‌های علی‌آباد،، خان‌آباد، امام‌صاحب، چهاردره، دشت ارچی، گل‌تپه و مرکز کندز ساخته شده است.

روند ساخت کشمش‌خانه‌ها در سال‌های آینده نیز به اساس پلان برای باغداران علاقه‌مند در سایر نقاطی که باغ‌های انگور وجود دارد، در این ولایت ادامه می‌یابد.

کشمش یکی از میوه‌های مهم صادراتی افغانستان است و ساخت کشمش‌خانه‌های عصری، در معیاری شدن زمینه‌ی تبدیل انگور به کشمش، برای باغداران کمک فراوان می‌کند.

باغداران مستفید شده از این کشمش‌خانه‌ها می‌گویند که در گذشته انگورهای‌شان را به شکل عنعنه‌ای به کشمش بدل می‌کردند و خریداران خوب نداشتند و منفعت‌شان کم بود، اما تجربه‌ی خشک کردن انگور در کشمش‌خانه‌های عصری و تولید کشمش معیاری، برای آن‌ها منفعتی به مراتب بهتر از گذشته را به ارمغان می‌آورَد.