یونسکو، نخستین پلان مدیریتی میراث‌های فرهنگی بامیان را می‌سازد

نگاه نو_ مقام‌های محلی ولایت بامیان می‌گویند که قرار است سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) پلان مدیریتی ساحات تاریخی و باستانی ولایت بامیان را تهیه کند.

به نقل از دفتر رسانه‌های ولایت بامیان، مسوولان سازمان یونسکو در افغانستان در دیدار با والی بامیان وعده کرده‌اند که به زودترین فرصت کار روی ساخت این پلان مدیریتی آغاز خواهد شد.

لطیف عظیمی، سخنگوی والی بامیان در این باره گفت: «قرار است به زودی کار تهیه این پلان آغاز شود و دو سال زمان می‌برد تا تهیه این پلان نهایی شود.»

به گفته‌ی آقای عظیمی، در صورت عملی‌شدن این وعده‌ی سازمان یونسکو، اداره محلی بامیان و سایر نهادهای مربوطه می‌توانند در روشنایی این پلان مدیریتی، به صورت بهتر از میراث‌های فرهنگی بامیان حفاظت و نگهداری کنند.

وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ و شهرسازی و اراضی، اداره محلی بامیان و سازمان یونسکو، مسوولیت گرفته‌اند تا به صورت مشترک روی ساخت این پلان کار ‌کنند.

جوردن نایدو، رییس کشوری سازمان یونسکو در سفرش به بامیان و در دیدار با والی این ولایت گفته، این پلان مدیریتی می‌تواند هشت ساحه‌ی آبدات تاریخیِ‌ بامیان را که در فهرست میراث‌های معروض به خطر یونسکو قرار دارد، شامل فهرست دایمی میراث‌های جهانی این سازمان سازد.

بامیان در مرکز کشور، یکی از ولایت‌های باستانی است که ده‌ها اثر و بنای تاریخی را در دل خود جای داده است. مجسمه‌های ویران شده‌ی بودا، شهرهای تاریخی ضحاک و غلغله در مرکز بامیان، چهل‌برج در ولسوالی یکه‌ولنگ و صدها اثر تاریخی دیگر که مربوط به دوره‌های بودایی، زردشتی و اسلام می‌شود، در این ولایت جا خوش کرده‌اند. در کنار این، بامیان با داشتنِ مناظر قشنگ طبیعی، از سایر بخش‌های کشور متمایز است.

فرهگیان ولایت بامیان، از طرح یونسکو برای ایجاد پلان مدیریتی آبدات تاریخی بامیان استقبال می‌کنند و امیدوارند که با ساخت این پلان در زمان تعیین شده‌ی آن،آبدات تاریخی بامیان از فهرست میراث‌های جهانی در خطرِ حذف، برداشته شوند.

انور سعادت‌یار فعال فرهنگی در بامیان به روزنامه ۸صبح گفت: «در حال حاضر میراث‌های فرهنگی بامیان در یک وضعیت رقت‌بار و نگران‌کننده قرار دارد. اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، ممکن است بامیان از فهرست ساحات معروض به خطر یونسکو هم حذف شود. اما حالا از طرح یونسکو استقبال می‌کنیم؛ زیرا امیدوار هستیم که این پلان مدیریتی از میراث‌های فرهنگی بامیان بهتر حفاظت خواهد کرد.»

یونسکو در حالی ایجاد پلان مدیریتی میراث‌های فرهنگی بامیان را وعده کرده که حدود یک ماه پیش فعالان مدنی این ولایت در اعتراضی خواهان توجه جدی نهادهای فرهنگی و به‌خصوص یونسکو به آثار تاریخی بامیان شده بودند.

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد «یونسکو» پیش از این بارها به اداره محلی بامیان هشدار داده بود در صورتی که به منظره‌ی فرهنگی بامیان توجه صورت نگیرد و از ساخت‌وسازهای خودسر در ساحات سرخ ماسترپلان فرهنگی جلوگیری نشود، بامیان از فهرست میراث‌های جهانی این سازمان حذف خواهد شد.