گفت‌وگوهای صلح باید مردم محور باشد

رییس‌جمهور غنی، می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح باید همه‌شمول و مردم محور باشد نه نخبه‌محور.

نگاه نو_ رییس‌جمهور افزود که طالبان می‌خواهند افغانستان را به گذشته ببرند و هیچ برنامه‌یی برای آیندۀ این کشور ندارند.

آقای غنی که در یک گفت‌وگو در نشست امنیتی مونیخ در آلمان سخن می‌زد، گفت که صلح «پایدار» در افغانستان امکان‌پذیر است.
رییس‌جمهور افزود که طالبان می‌خواهند افغانستان را به گذشته ببرند و هیچ برنامه‌یی برای آیندۀ این کشور ندارند.
در همین حال، رییس‌جمهور غنی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی نیز تأکید کرده است که افغانستان نمی‌تواند در گفت‌وگوهای صلح به حاشیه رانده شود: «یک موضوع بسیار ساده است. آنان می‌توانند با هر گروهی از افغانان توافق کنند، حکومت افغانستان نمی‌تواند به حاشیه رانده شود.»
رییس‌جمهور غنی در بخش دیگر از سخنانش در نشست امنیتی مونیخ، در بارۀ احتمال خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نیز اشاره کرد. آقای غنی در پاسخ به این پرسش که آیا نگران خروج نیم نیروهای امریکایی از افغانستان نیست، گفت که در این باره هیچ نگرانی ندارد.
او اما تأکید کرد که روابط ایالات متحده با افغانستان بربنیاد راهبرد جنوب آسیا است و باید تعهدات این راهبرد عملی شود: «راهبرد جنوب آسیا موثر است. ما باید مطمین شویم که تعهدات این راهبرد عملی می‌شود. هدف این راهبرد تأمین صلح است نه خروج.»
رییس‌جمهور غنی هم‌چنان گفت که درآمد افغانستان در چهار سال گذشته نود درصد افزایش یافته است و تا سال ۲۰۲۴هزینۀ امنیتی افغانستان نیز از همین درآمدها تأمین خواهد شد.
بربیناد گفته‌ها رییس‌جمهور، هم‌اکنون هزینۀ سکتورهای امنیتی شش اعشاریه دو میلیارد دالر است و این ظرفیت وجود دارد که دو میلیون از این هزینه کاهش یابد.
همزمان با این، عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه حکومت که امروز در یک نشست در کابل سخن می‌زد، تأکید کرد که نباید در گفت‌وگوهای صلح بهانه‌گیری شود: «وقتی اگر یک فرصت واقعی برای رسیدن به صلح باشد، من یقین دارم که کلمات مانع رسیدن به صلح نشود، اما اگر بهانه باز چیزی دیگری باشد باز حرف جداست.»
از سویی هم، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور در یک گفت وگو با وزیر خارجه پاکستان در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ، می‌گوید که افغانستان هیچ‌گاهی از قربانی‌هایی که برای آزادی، حاکمیت و ارزش‌های موجود پرداخته است نخواهد گذشت: «همه‌گان می‌دانند که ما حاکمیت مان را بسیار جدی می‌گیریم. همسایه‌گان ما هم می‌دانند، اما آنان بعضی اوقات فراموش می‌کنند و فکر می‌کنند که می‌توانند پیش‌روی کنند. افغانستان کشوری نیست که اختراع شده باشد، یک ملت است که ساخته شده است.»
در همین حال، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان می‌گوید بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد و گفت وگوها بین افغانان یک نیاز است.
وی تأکید می‌ورزد که طالبان و حکومت افغانستان سرانجام باید با هم بنشینند: «دوستان ما از افغانستان و امریکا از ما دو انتظار داشتند: یکی این که با به کارگیری از نفوذ تان بر طالبان، آنان را به میز گفت وگوها بیاورید. این خواست کامیاب شد. آنان بر میز گفت وگوها استند و گفت‌وگوها آغاز شده‌اند، پیشرفت‌هایی هم به دست آمده‌اند. انتظار دیگر این بود که هیئتی به میان بیاید که صلاحیت گفت وگو را داشته باشد. اکنون هیئتی که تشکیل شده‌است با صلاحیت است و در ابو ظبی و دوحه گفت وگوهایی شده‌اند. نشست بعدی در اسلام آباد خواهد بود و در بیست و پنجم فبروری دوباره در دوحه خواهد بود.»
با این همه، رسانه‌های پاکستانی گزارش می‌دهند که قرار است که نماینده‌گان طالبان با محمد بن سلمان ولیعد عربستان سعودی در اسلام‌آباد دیدار کنند. محمد بن سلمان، به روز یکشنبه به اسلام آباد خواهد رفت و دو روز در آن‌جا خواهد ماند.
پیش از این، طالبان اعلام کرده‌اند که نماینده‌گان این گروه به روز هژدهم ماه روان میلادی با نماینده‌گان امریکا در پاکستان دیدار و گفت وگو خواهند کرد، سپس نماینده‌گان طالبان با عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز دیدار خواهند کرد.