گسترش فرهنگ مطالعۀ کتاب در ننگرهار

فروشندگان کتاب در ننگرهار؛ مردم در مقایسه به گذشته بیشتر کتاب می‌خرند و کاروبار آنان نیز بهتر شده.

نگاه نو_ مسؤولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت ننگرهار، می‌گویند که فرهنگ مطالعۀ کتاب در این ولایت نسبت به سال‌های گذشته گسترش یافته‌است.

به گفتۀ این مسؤولان، فراهم شدن زمینۀ آموزش بهتر، نشر و چاپ کتاب به زبان‌های پشتو در این ولایت از عواملی اند که باعث رشد فرهنگ مطالعۀ کتاب در این ولایت شده‌اند.

اورنگ صمیم، رییس اطلاعات و فرهنگ ننگرهار گفت: «اکنون جوانان در زندان‌ها هم کتابخانه می‌سازند و به مجرمین کتار هدیه می‌دهند. این جوانان در ولسوالی‌ها هم کتابخانه می‌سازند؛ این یک ارزش است و این ارزش را جوانان ما اکنون درک کرده‌اند.»

در همین حال، شماری از باشنده‌گان ولایت ننگرهار نیز می‌گویند که فرهنگ کتاب‌خوانی در این ولایت در مقایسه به سال‌های گذشته گسترش یافته‌است.

این باشنده‌گان می‌گویند که حالا به اهمیت مطالعه پی برده‌اند و از این لحاظ اکنون وقت فراغت شان را به مطالعۀ کتاب می‌‎پردازند.

آنان از دیگر باشنده‌گان کشور می‌خواهند که برای داشتن یک آیندۀ با صلح و ثبات، بیشتر مطالعه کنند.

معصوم خان، یکی از باشنده‌گان ولایت ننگرهار گفت: «اکنون در ذهن مردم تغییرات آمده  و این را درک کرده‌اند که کتاب و مطالعه بسیار فایده دارد و معنویت یک شخص را بالا می‌برد.»

همزمان با این، شماری از فروشنده‌گان کتاب در ننگرهار نیز می‌گویند که مردم در مقایسه به گذشته بیشتر کتاب می‌خرند و کاروبار آنان نیز بهتر شده‌است.

نجیب‌‎الله مومند، مسؤول نهاد نشراتی مومند در جلال‌آباد بیان داشت: «اکنون کتاب‌ها نسبت به گذشته بیشتر چاپ می‌شوند و دانشجویان هم برای خرید کتاب بیشتر به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کنند.»

ننگرهار، از جمله ولایت‌هایی است که در مقایسه به ولایت‌های دیگر حوزۀ شرق، زمینۀ نشر و پخش کتاب‌ها در آن بهتر فراهم است