گزارش| روند صلح افغانستان؛ شکست تازه ترمپ در آستانه انتخابات آمریکا

تلاش‌های ترمپ برای استفاده تبلیغاتی از روند صلح افغانستان در انتخابات آمریکا در حالی شکست خورده که کمتر از یک هفته به انتخابات این کشور باقی است و مذاکرات بین‌الافغانی بدون پیشرفتی در بن‌بست قرار دارد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی سه‌شنبه هفته آینده (13عقرب/آبان) بطور رسمی آغاز می‌شود که تلاش‌های دونالد ترمپ برای استفاده تبلیغاتی از روند صلح افغانستان برای افزایش شانس پیروزی‌اش با شکست روبرو شده است.

«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که پس از سفر به نروژ و دیدار با مقامات این کشور برای تسهیل مذاکرات دولت افغانستان و طالبان به قطر آمده است با انتشار پیامی گفت: با ناامیدی به منطقه بازگشته‌ام.

برخی کارشناسان بر این باورند که ترمپ در نظر داشت تا با توافق سیاسی بین دولت و طالبان آن را با تبلیغات رسانه‌ای گسترده به عنوان یک دستاورد بزرگ در سیاست خارجی‌اش نشان دهد و از پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا برای افزایش شانس پیروزی‌اش استفاده کند.

«سید صلاح‌الدین» خبرنگار «واشنگتن پست» در کابل در این باره اظهارداشت: انتخابات آمریکا هفته آینده برگزار می‌شود اما هیچ پیشرفت جزئی نیز در مذاکرات صلح افغانستان حاصل نشده است. تیم ترامپ می‌توانست از توافق به عنوان پیروزی در افغانستان استفاده کند و شانس خود را برای پیروزی افزایش دهد.

«کبیر حقمل» سخنگوی سابق شورای امنیت ملی افغانستان نیز با اشاره به در حاشیه بودن دولت در مذاکرات آمریکا با طالبان گفت: از همان ابتدا مشخص بود که معامله با طالبان بدون توجه به درخواست افغان‌ها این گروه را خشن‌تر می‌کند؛ توافقنامه قطر به طالبان وجه بین‌المللی داد.

«عبدالکریم خرم» رئیس دفتر رئیس جمهور سابق افغانستان نیز با تاکید بر عدم صداقت واشنگتن در روند صلح می‌گوید: «نه دولت کارخانه اسلحه‌سازی دارد و نه طالبان، نه دولت چاه‌های نفت دارد و نه طالبان، نه دولت فشنگ تولید میکند و نه طالبان، بنابرین درخواست‌ها و تهدیدهای مکرر آمریکا برای کاهش خشونت در افغانستان یک مضحکه و ناتوانی خود خواسته است».

آمریکا با فرار از این واقعیت که خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان تنها راه واقعی پایان جنگ و کلید گشایش در روند صلح است سیاست دوگانه را در روند صلح پیش گرفته است.

مقامات آمریکایی با اعمال سیاست دوگانه در روند صلح افغانستان تلاش می‌کنند تا طالبان و در شرایط کنونی حتی دولت افغانستان را عامل ادامه جنگ در این کشور نشان دهند و افکار عمومی را از عامل اساسی ناامنی‌ها که حضور نظامیان آمریکایی است به‌سمت دیگری منحرف کنند.

آمریکا براساس استراتژی امنیت ملی ترمب نیاز به ادامه حضور در افغانستان دارد؛ واشنگتن در خوش‌بینانه‌ترین حالت به دنبال کاهش تعداد نیروهای خود و نه به صفر رساندن آن‌هاست. علاوه بر نیروها، آمریکا تأسیسات گسترده نظامی، جاسوسی و پهپادی در افغانستان دارد که بر روی آن‌ها برای ضربه زدن به رقبای خود حساب ویژه‌ای باز کرده است بنابراین برای واشنگتن دشوار است تا مانند شوروی به همه این مسائل پشت پا زده و بطور کامل از افغانستان خارج شود.

پیش از این نیز «ویلکرسن» رئیس دفتر «کالین پاول» وزیر خارجه پیشین آمریکا گفته بود که به‌‌خاطر موقعیت ژئوپولیتیک افغانستان، آمریکا تلاش می‌کند تا در 50 سال آینده حضور نظامی خود را در افغانستان حفظ کند.

این در حالی است که طالبان به نتیجه رسیدن در موضوعات مختلف را به خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان مشروط کرده و این موضوع پاردوکس جدی بر سر راه ایجاد صلح و ثبات دائمی در این کشور است.

سیاست دوگانه مانع موفقیت مذاکرات صلح افغانستان

سیاست دوگانه آمریکا، مانع اصلی موفقیت مذاکرات صلح افغانستان است زیرا واشنگتن از یکطرف بر این مذاکرات تاکید می‌کند و از سوی دیگر، اقداماتی انجام می‌دهد که سبب دوری دولت کابل و طالبان می‌شود.

برخی کارشناسان نیز بر این باورند که طالبان بیشترین فایده را از توافقنامه قطر برده و کمترین فایده نصیب دولت افغانستان شده است؛ اشرف غنی به خوبی می‌داند نتیجه مذاکرات بین‌الافغانی هرچه باشد، برقراری نظام جمهوری و یا برپایی امارت اسلامی طالبان، به معنی پایان کار دولت وی خواهد بود و به این دلیل با تاخیر در مذاکرات منتظر نتایج انتخابات آمریکا و شکست دونالد ترامپ است.

اشرف غنی امیدوار است که در بهترین حالت بایدن در توافق با طالبان تجدیدنظر خواهد کرد و یا حداقل خروج از افغانستان از اولویت‌های دولت وی نخواهد بود و فرصت بوجود آمده این امکان را به دولت غنی می‌دهد تا با خرید زمان ضمن تلاش برای کسب حمایت دولت آینده آمریکا مواضعش را در مذاکرات تقویت کند.

مراسم تحلیف بایدن، درصورت پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، 20 ژانویه 2021 (1 بهمن 1399) برگزار خواهد شد و بایدن احتمالاً در چند ماه نخست کار دولت خویش مشغول تشکیل کابینه و نیز بهبود روابط با اتحادیه اروپا و وضعیت اقتصادی آمریکا خواهد بود که از همه‌گیری کرونا به شدت آسیب دیده است.