کنفرانس قطر مجلس عروسی نیست

گروه طالبان؛ تهیه‌کنندگان لست ۲۵۰ نفری باید بدانند که این یک کنفرانس تنظیم‌شده در یک کشور دوردست است، نه دعوتی برای عروسی یا مهمانی در هوتل‌های کابل

نگاه نو_ گروه طالبان با لست ۲۵۰ نفری اشتراک‌کنندگان نشست دوحه که از سوی حکومت ترتیب شده‌است، مخالفت کرده‌ و گفته‌است که کنفرانس است، عروسی و مهمانی نیست.

در یک اعلامیه‌ گروه طالبان که صبح امروز نشر شده، آمده‌است که نه تنظیم‌کنندگان نشست دوحه برنامه‌ای برای پذیرش این شمار بزرگ شرکت‌کنندگان دارند و نه اشتراک این تعداد نفر در چنین کنفرانس‌هایی معمول است.

اعلامیه طالبان تصریح کرده که تعداد محدودی از این افراد شامل رهبران سیاسی و بزرگان قومی در لست نهایی شامل اند که تنها آنان در نشست اشتراک خواهند کرد. این گروه در مورد لست نهایی این نشست اطلاعات بیشتری نداده‌است.

گروه طالبان گفته‌است که تهیه‌کنندگان این لست باید بدانند که این یک کنفرانس تنظیم‌شده در یک کشور دوردست است، نه دعوتی برای عروسی یا مهمانی در هوتل‌های کابل.

حکومت روز گذشته لست ۲۵۰ نفری اشتراک‌کنندگان نشست قطر را نهایی کرد و گفت که این لست با توافق همه سیاسیون و اقشار جامعه تهیه شده و همه‌ آن‌ها در لست جا دارند.

طالبان اما گفته‌اند که اداره کابل با تهیه چنین لست طولانی می‌خواهد روند گفتگوها برای صلح در کشور را تخریب کند و از پیشرفت در این عرصه هراس دارد.

نشست دوحه قرار است به تاریخ ۲۰ اپریل در پایتخت قطر برگزار شود و برای دو روز ادامه یابد.

این نخستین‌بار است که افرادی به نمایندگی از حکومت نیز در نشست با طالبان حضور می‌یابند؛ اما طالبان گفته‌اند که نمایندگان حکومت در این نشست مانند نشست مسکو، نظر شخصی‌شان را بیان می‌کنند و از حکومت نمایندگی نخواهند کرد.