پیشنهاد افغانستان برای ارائه طرح مدیریت مشترک بازگشت مهاجرین از ایران

سرپرست وزارت خارجه افغانستان طرح مدیریت مشترک بازگشت مهاجران افغان از ایران را به سفیر کشورمان در کابل ارائه کرد.

نگاه نو_ وزارت خارجه افغانستان در توئیتی از دیدار «حنیف اتمر» سرپرست این وزارتخانه و «سیدحسین عالمی بلخی» وزیر امور مهاجرین افغانستان با «بهادر امینیان» سفیر ایران در کابل خبر داد.

در این دیدار اتمر به تماس تلفنی «اشرف غنی» با «جواد ظریف» وزیر خارجه ایران اشاره کرد و دو طرف درباره طرح مدیریت مشترک برای بازگشت مهاجرین افغان از ایران به افغانستان گفت‌وگو کردند.

اتمر به سفیر ایران گفت که این طرح در جلسه کابینه مورد بحث قرار گرفته و به سفیر ایران پیشنهاد داد تا این طرح را در نظر بگیرد؛ پس از آن نیز امینیان اطمینان داد که موضوع را با تهران در جریان گذاشته و افغانستان را از نتیجه آن مطلع خواهد ساخت.

در این دیدار بلخی نیز از تصمیم دولت ایران مبنی بر مداوای رایگان بیماران مبتلا به کرونا اتباع افغان ساکن ایران سپاسگزاری کرد.

پیش از این نیز ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بود که «اشرف غنی» و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در یک تماس تلفنی درباره مسائل دو جانبه گفت‌وگو کردند.

در این تماس دو طرف درباره همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای در مبارزه با ویروس کرونا و چگونگی برگشت مهاجرین افغان از ایران گفت‌وگو کردند.