پیشرفت مذاکرات صلح؛ شرط آلمان برای کاهش بیشتر نیروها از افغانستان

وزیر خارجه آلمان گفت که کاهش بیشتر سطح نیروها در افغانستان باید در گرو پیشرفت در مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان باشد.

 «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان پیش از نشست مجازی با همتایانش در ناتو اظهارداشت که اعضای این ائتلاف با خروج نیروها از افغانستان نباید مذاکرات صلح این کشور را به مخاطره بیاندازند.

به گزارش «رویترز»، وزیر خارجه آلمان گفت: ما به عنوان شرکای ناتو می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که کاهش بیشتر نیروها در افغانستان را در گرو شرایط شفاف قرار می‌دهیم.

وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از خروج شتاب‌زده از افغانستان نیز تاکید کرد: برای حفاظت از آنچه که تاکنون به آن دست یافته‌ایم نباید هیچ اقدام عجولانه‌ای انجام دهیم.

ماس افزود: به همین دلیل است که ما از ائتلاف ناتو می‌خواهیم که بسیار دقیق بررسی کند که تا چه اندازه شرایط کاهش بیشتر نیروها فراهم شده تا از ارسال پیام اشتباه درباره روند صلح جلوگیری شود.

وزیر خارجه آلمان پیش از این نیز با  ابراز مخالفت از خروج زودهنگام نظامیان آمریکایی از افغانستان گفته بود که این اقدام ممکن است روند مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان را پیچیده کند.

پیشتر نیز «آنه گرت کارن باوئر» وزیر دفاع آلمان به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح و ایجاد یک توافق سیاسی را برای خروج نیروها از افغانستان ضروری دانسته بود.