پایان دور نهمین گفت‌وگوها در قطر؛ خلیل‌زاد به کابل می‌آید

دور نهمین گفت‌وگوهای نماینده‌گان امریکا و طالبان ناوقت شب‌گذشته (شنبه، ۹سنبله/ شهریور) پایان یافت.

نگاه نو_ زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان که رهبری هیئت مذاکره کنندۀ امریکا را در این گفت‌وگوها داشت، در پایان این دور گفت‌وگوها، گفت که آن‌ها در آستانۀ توافق قرار دارند.

خلیل‌زاد، در تویترش نوشت: «ما این دور از گفت‌وگوها با طالبان را در دوحه به پایان رسانیدیم. من، برای مشورت، امروز (یک‌شنبه) به کابل سفر خواهم نمود.»

او در ادامه نوشته‌است: «ما در آستانۀ یک توافقی استیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان‌ها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح با عزت و پایدار و یک افغانستان متحد و بااقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند.»

در همین حال، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر طالبان در قطر، نیز گفته‌است که گفت‌وگوهای این دور پایان یافته‌است اما موارد تخنیکی باقی مانده‌اند که طرف‌ها روی آن بحث خواهند کرد.

نهمین دور گفت‌وگوهای ایالات متحده و طالبان، به تاریخ ۳۱اسد در دوحه آغاز شدند.

گفته می‌شود خلیل‌زاد برای شریک ساختن متن توافق نامۀ صلح با رهبران حکومت وحدت ملی به کابل می‌آید- توافق‌نامه‌یی که پیش از این با رهبران حکومت وحدت ملی نیز شریک ساخته شده‌است.

عبدالله عبدالله، رییس‌اجراییه حکومت شب گذشته در یک گفت‌وگوی زنده با طلوع‌نیوز گفت که متن این توافق نامه با او و رییس‌جمهور پیش از این شریک ساخته شده‌است. او گفت که احتمال دارد مواردی در این توافق نامه تغییر کنند.