وکیل کرام الدین کریم: پرونده آزار جنسی فوتبالیست‌های زن بسته شود

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)، کرام‌الدین کریم را در زمینه اتهام مطرح شده مقصر شناخته و از ادامه فعالیت فوتبالی محروم کرده است.

نگاه نو_ ایفو زیگموند، وکیل مدافع کرام‌الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گوید پرونده آزار و اذیت جنسی زنان در فدراسیون فوتبال این کشور باید بسته شود، زیرا به باور او، این یک پرونده خیالی و یک بازی است که طرف دیگر قضیه آن مشخص نیست.

این وکیل مدافع هلندی روز چهار شنبه (۱۲ سرطان/تیر) در یک نشست خبری در کابل گفت که با برخی از اعضای تیم ملی فوتبال زنان، مربی و مسئول پیشین این تیم و کمیسیون مستقل حقوق بشر صحبت کرده است.

پرونده آزار جنسی؛ رئیس سابق فدراسیون فوتبال افغانستان به جریمه و محرومیت دایمی محکوم شد
‘آزار و اذیت جنسی دختران فوتبالیست افغان’؛ هیأتی برای ادامه تحقیقات به خارج اعزام می‌شود
او افزود تنها سندی که فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در این مورد دارد یک گزارش دو صفحه‌ای است که به گفته او “داستانی در آن نوشته شده، اما نام، آدرس و زمان آزار جنسی افراد شاکی در آن نیست”.

آقای زیگموند گفت یا باید نام آن‌ها گفته شود و بیایند در این مورد معلومات بدهند، یا سند فیفا اعتبار ندارد.

وکیل مدافع آقای کریم همچنین افزود: “(کرام‌الدین کریم) هنوز نتوانسته با فیفا ارتباط برقرار کند و تصمیم فیفا، غیر عادلانه‌است.”

ایفو زیگموند از دختری نام برد که در پرونده اتهام‌های آزار جنسی در فدراسیون فوتبال از او یاد شده اما تاکید کرد که چنین نامی در تاریخ فوتبال زنان افغانستان در تیم ملی وجود ندارد.

آقای زیگموند گفت که این پرونده را به دیوان حکمیت ورزش ( CRS) خواهد برد تا فیفا در آن‌جا پاسخ بدهد.

روزنامه انگلیسی گاردین هفت ماه پیش در گزارشی نوشت که مسؤولان فدراسیون فوتبال افغانستان به “سوء استفاده جنسی و فیزیکی” اعضای تیم ملی فوتبال زنان متهم شده‌اند.

اتهام آزار جنسی علیه رئیس و برخی اعضای فدراسیون فوتبال افغانستان، بازتاب گسترده داخلی و خارجی داشته است
خالده پوپلزی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان که در سال ۲۰۱۶ این کشور را ترک کرد و اکنون در دانمارک به‌سر می‌برد، همراه با سرمربی سابق آمریکایی تیم ملی فوتبال زنان افغانستان به گاردین گفتند که با توجه به سیستمی که در این کشور وجود دارد، احساس کردند که نمی‌توانند از زنان فوتبالیست حمایت کنند.

فدراسیون فوتبال افغانستان ادعای ‘سوءاستفاده جنسی’ از بازیکنان زن را رد کرد
دادستانی کل افغانستان: مدارک آزار جنسی بازیکن زن را در اختیار دادستانی بگذارید
پس از آن دادستانی کل افغانستان تحقیقاتی را در این مورد آغاز کرد و آقای کریم و برخی از کارمندان فدراسیون فوتبال را ممنوع‌الخروج کرد. دادستانی سپس اعلام کرد که حکم بازداشت آقای کریم را صادر کرده است.

فدراسیون جهانی فوتبال نیز رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را در پیوند به پرونده آزار جنسی زنان مقصر شناخت و او را به محرومیت دائمی از فعالیت در حوزه فوتبال و حدود یک ملیون دلار جریمه محکوم کرد.

کمیته اخلاقی فیفا چنین نتیجه گرفته که آقای کریم از سمت خود سوء استفاده کرده است.