وزیر صحت/#بهداشت: بودجه لازم برای مبارزه با ویروس کرونا در اختیار نداریم

وزارت صحت‌عامه می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته، دو رویداد تازه ویروس کرونا در ولایت/استان هرات و‌ یک رویداد مثبت دیگر در ولایت نمیروز ثبت شده‌اند.

نگاه نو_ با این سه رویداد تازه، شمار مجموعی رویدادهای مثبت ویروس کرونا در افغانستان به ۱۲۰ رسید. بیش از نصف این رویدادها در ولایت هرات ثبت شده‌اند- ولایتی که با ایران همرز است و روزانه تا ده‌هزار مهاجر از ایران از طرق این ولایت به افغانستان می‌آیند. وزارت صحت می‌گوید بیشترین افراد آلوده به این ویروس در کشور، کسانی استند که از ایران برگشته‌اند.

تاکنون سه تن در افغانستان- دو تن در هرات و یک تن در بلخ – در نتیجه بیماری کووید ۱۹ جان‌های شان را ازدست داده‌اند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه هشدار می‌دهد که بیماری کووید ۱۹ در کشور رو به افزایش است و برای مبارزه با آن بودجه لازم در اختیار این وزارت قرار ندارد: «پلانی را که ما مدنظر گرفتیم شاید بیش از صد میلیون دالر است… فعلا یک میلیارد دالر امریکایی ضرورت داریم و ضرورت هم است. اما این یک میلیارد نه بدست ما می‌آید و نه ما توانایی مصرف آن‌را داریم.»

کمیسیون صحت مجلس نماینده‌گان از حکومت می‌خواهد تا امکانات لازم را در اختیار وزارت صحت عامه قرار دارد و نیز به نیازمندان کمک کند.

نجیب الله ناصر ، رییس کمیسیون صحت مجلس نماینده‌گان گفت: «وزارت صحت عامه افغانستان باید امکانات داشته باشد، اما اکنون امکانات لازم را ندارد.»

جاوید صافی، عضو‌مجلس نماینده‌گان گفت: «ولایت‌هایی دیگر را هم که معلومات داریم با مشکلات مواجه استند و تاکنون به آنان توجه نشده است.»

در پی شیوع ویروس کرونا، بر چند شهر افغانستان از جمله کابل و‌ هرات محدودیت‌های رفت‌وآمد وضع شده‌است.