وزارت معارف هیاتی را برای بررسی ادعای بدرفتاری جنسی با دانش‌آموزان در لوگر توظیف کرد

وزارت معارف کشور پس از نشر گزارشی یک روزنامه بریتانیایی در پیوند به معضل کودک‌آزاری توسط آموزگاران چند مکتب در ولایت لوگر، هیات حقیقت‌یاب را برای بررسی ادعای «سواستفاده از کودکان در مراکز آموزشی ولایت لوگر» موظف ساخته است.

نگاه نو_ اخیرا روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داد که به تازگی شبکه‌ی در ولایت لوگر شناسایی شده که اعضایش در آزار جنسی دست‌کم ۵۴۶ پسر از شش مکتب دست داشتند. بر اساس این گزارش، این کودکان توسط حلقه‌ای متشکل از آموزگاران، دانش‌آموزان مسن‌تر و افراد قدرتمند، مورد بدرفتاری جنسی قرار گرفته‌اند.

در این گزارش ادعا شده که برخی از قربانیان پس از آنکه ویدیوهای‌شان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌، به قتل رسیده‌اند.

پس از نشر این گزارش، وزارت معارف گفته که برای بررسی ادعای سواستفاده از کودکان در مراکز آموزشی ولایت لوگر، هیآت‌ حقیقت‌یابی را موظف ساخته است.

اما وزارت معارف از روش تهیه این گزارش انتقاد کرده و گفته که در گزارش روزنامه گاردین از میان ارقام گزارش شده فقط در چند مورد خاص اسناد ارایه شده که آنهم به گفته این وزارت در «هاله‌ی ابهام» قرار دارد.

وزارت معارف تصریح کرده که از عمل‌کرد تمامی کارکنان این وزارت مشمول آموزگاران و کارکنان اداری در مکاتب و مدارس نظارت جدی دارد.

معضل کودک‌آزاری در مکاتب کشور بی‌پیشینه نیست. داستان‌های مشابه آنچه در گزارش گاردین آمده پیش از این نیز رسانه‌ای شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که اگر سوء‌استفاده و آزار جنسی کودکان در مکاتب و مدارس دینی کشور وجود هم داشته باشد، این واقعات پنهان نگهداشته می‌شود و به خاطر حفظ نام و شهرت این مراکز آموزشی، از رسمی شدن باز می‌ماند.