وزارت صحت: سال گذشته ۹۳۰هزار ولادت زنده در شفاخانه‌ها صورت گرفته است

مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند در جریان سال گذشته خورشیدی ۹۳۰ هزار ولادت زنده در مراکز صحی کشور صورت گرفته است. کودکانی که در خانه‌ها و به شکل نورمال آن تولد شده شامل این رقم نیست.

نگاه نو_ فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه به روز پنج‌شنبه، پانزدهم حوت/اسفند، در یک نشست خبری در کابل، با بیان این مطلب گفت که کاهش مرگ و میر مادران و کودکان، توسعه عرضه خدمات اولیه صحی و ازدیاد دسترسی به خدمات با کیفیت و عادلانه صحی به سطح کشور، در سال گذشته یکی از اهداف اصلی این وزارت بوده است.

او خاطر نشان کرد که وزارت صحت عامه درسال مالی گذشته، ۵۶ پروژه انکشافی را در این راستا تطبیق کرده است. ازدیاد سطح پوشش واکسین‌ها، کنترول امراض ساری و غیر ساری، جلوگیری از اعتیاد به مواد مخدر، توسعه و بهبود خدمات شفاخانه‌ای از دیگر اهداف عمومی این پروژه‌ها بوده است.

وزیر صحت عامه گفت که میزان دسترسی شهروندان به خدمات صحی بیشتر شده و کیفت خدمات صحی نیز بهتر شده است. او به عنوان نمونه اشاره کرد که در یک سال گذشته حدود ۲۰۰هزارعملیات جراحی در بیمارستان‌های کشور صورت گرفته است.

افتتاح عملیات‌های پیوند گرده و مفصل برای نخستین بار در شفاخانه های دولتی، تعویض مفصل و جراحی اعصاب در مراکز صحی دولتی، ایجاد مراکز تشخیص و تداوی امراض سرطانی در ولایت‌های بلخ و هرات از دیگر کارهای انجام شده توسط وزارت صحت عامه در یک سال گذشته است.

همچنان وزیر صحت عامه در این نشست خبری به موضوع ویروس کرونا و اقدامات به خاطر مبارزه با این بیماری نیز صحبت کرد و گفت که بخش‌های ویژه کنترول ویروس کرونا در شفاخانه افغان- جاپان شهر کابل، میدان‌های هوایی و زمینی کابل، بلخ، کندهار، هرات و نیمروز ایجاد شده است.

تا کنون با آنکه ده‌ها مورد مشکوک به ویروس کرونا در ولایت‌های هرات، کابل، غور و چندین ولایت دیگر شناسایی شده اما تنها یک مورد مثبت آن در افغانستان تایید شده است.