واکنش وزارت خارجه دربرابر گفته‌های عراقچی: ایران مسؤولانه عمل کند

در پی وضع تحریم‌های تازۀ ایالات متحدۀ امریکا بر ایران، سید عباس عراقچی، معاون وزارت خارجۀ ایران گفته‌است که اگر این تحریم‌ها بیشتر شوند، مقام‌های ایران از مهاجران افغان در این کشور خواهند خواست که ایران را ترک کنند.

نگاه نو_ عباس عراقچی، در گفت‌وگو با شبکۀ دوم سیما، گفته‌است که هم‌اکنون بیش از ۳میلیون مهاجر افغان در این ایران حضور دارند که ۲میلیون فرصت شغلی را از شهروندان ایران گرفته‌اند.

او افزوده‌است که مهاجران افغان، سالانه ۳ تا ۵ میلیارد یورو را از ایران خارج می‌کنند و به خانواده‌های‌شان می‌فرستند.

عراقچی تأکید کرده‌است که ۴۶۸هزار دانش‌آموز افغان به‌گونۀ رایگان در مدارس ایران تحصیل می‌کنند و هر دانش‌آموز به‌طور میانگین ۶۰۰یورو هزینه دارد. به گفتۀ او، بیش از ۲۳هزار دانش‌جوی دیگر افغان نیز در ایران تحصیل می‌کنند که سالانه نزدیک به ۱۵ هزار یورو هزینه دارند: «وقتی تحریم‌های امریکا اثر کند و منابع مالی ایران محدود شود و فروش نفت به صفر برسد، وقتی درآمدهای نفتی ما کم شود، البته موفق نخواهند شد و فروش نفت ما به صفر نخواهد رسید. باید بدانند وقتی این سیاست‌ها را اجرا کنند، به همین خاطر ایران مجبور است سیاست‌های ویژه‌‌یی را برای اقتصاد خود اتخاذ کند و ممکن است یک روزی به نقطه‌‌یی برسیم که نتوانیم هزینه‌ها را تأمین کنیم و در آن صورت ممکن است از برادران و خواهران افغان خواهش کنیم که لطفأ ترک کنند؛ به کشور خودشان بر می‌گردند، به کشورهای دیگری خواهند رفت، طبیعتا انتخاب با خودشان است.»

معاون وزارت خارجۀ ایران هرچند گفته‌است که به لحاظ انسانی نمی‌خواهند این کار صورت بگیرد، اما هنگامی که مجبور شوند، مسؤولیت آن به عهدۀ امریکا خواهد بود.

این درحالی است که ایالات متحدۀ امریکا روز دوشنبه اعلام کرد که معافیت تحریم‌های ایران را تمدید نمی‌کند. روز چهارشنبه نیز دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا با صدور فرمانی رسمأ اعلام کرد که صنایع آهن، فولاد، آلمونیم و مس ایران را به مجموعۀ تحریم‌های یک‌جانۀ امریکا افزوده‌است.

در همین حال، عراقچی اما گفته‌است ایران قربانی بحران در افغانستان است – بحرانی‌که به گفتۀ او از سوی امریکا ایجاد شده‌است: «ما قربانی بحران در افغانستان هستیم، بحران در این کشور را کسانی ایجاد کردند که طالبان و گروه‌های تروریستی را آفریدند و تأمین مالی کردند و این بلا را سر مردم افغانستان آوردند خودشان باید هزینه‌ها را متقبل شوند، اینگونه نیست که ایران باید هزینه‌ها را پرداخت کند.»

اظهارات عراقچی دربارۀ احتمال اخراج مهاجران افغان از ایران، با واکنش‌‌هایی در افغانستان روبه‌رو شده‌است.

از این میان، وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که ایران باید در قبال مهاجران افغان مسؤولان عمل کند.

صبغت احمدی، سخن‌گوی وزارت خارجه گفت: «جمهوری اسلامی ایران همیشه مسؤولانه عمل کرده‌است و ما مطمین هستیم مانند همیشه دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک دوست بسیار خوب و قابل حساب افغانستان با مهاجرین مسؤولانه برخورد کند.»

جاوید لودین، معین سیاسی پیشین وزارت امور خارجۀ کشور نیز افزود: «هرازگاهی که روابط سیاسی هم در ایران و هم در پاکستان مطرح می‌شود، مهاجران افغان در آن کشور هم‌چون ابزار استفاده می‌شوند؛ اگر این مهاجران به کشور بیایند – اگر چه با مشکل روبه‌رو خواهند شد – ولی به یک باره‌گی از این جنجال خلاص خواهد شدیم.»

در همین حال، محمود صیقل، نمایندۀ پیشین افغانستان در سازمان ملل متحد می‌گوید که ایران نباید روابطش با افغانستان را قربانی روابط جهانی و بین‌المللی خود بکند.

آقای صیقل اظهار داشت: «رابطه بین جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران به مراتب عمیق‌تر از دیگر روابطی است که ما داریم با جهان. و فوق العاده مهم است که بالای این روابط نیک همسایه‌یی سرمایه‌گذاری بیشتر کنیم.»