واکنش طالبان به گزارش «نی»: برای خبرنگاران و رسانه‌ها هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد

سخنگوی طالبان در واکنش به گزارش اداره حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان اعلام کرد که خبرنگاران و رسانه‌ها نگران نباشند، برای آنها هیچ کسی مشکلی ایجاد نخواهد کرد و برای اطمینان بیشتر می‌توانند با مسئولان مربوطه طالبان تماس بگیرند.

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان در واکنش به گزارش اداره حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) مبنی بر نگرانی از فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران اظهارداشت که به همه رسانه‌ها و خبرنگاران اطمینان کلی می‌هیم که کسی تحت پیگرد نیست و هیچ کسی هم حق جستجوی خانه به خانه را ندارد.

وی افزود که «متاسفانه اداره نی که ادعای حمایت از رسانه‌ها را دارد، یک بیانیه‌ای دور از واقعیت منتشر کرده است که شاید از سوی افراد مغرض اطلاعات نادرست دریافت کرده است و زمینه نگرانی برای خبرنگاران را به وجود آورده است».

مجاهد ادامه داد که «اداره نی بدون تماس با خبرنگارانی که آگاهی دقیقی دارند و بدون اطمینان یک بیانیه‌ پر تشویش را منتشر کرده است که شاید به دلیل کسب کمک‌های مالی یا جلب توجه منتشر شده باشد».

سخنگوی طالبان تاکید کرد که به نمایندگی از امارت اسلامی به تمام رسانه‌ها اطمینان می‌دهد که در ولایت‌های افغانستان برای آنها مشکلی ایجاد نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد که «طالبان در ولایت‌های نیمروز، سرپل، جوزجان، قندهار، تخار، بدخشان، سمنگان، غزنی و فراه با رسانه‌ها و خبرنگاران نشست‌هایی برگزار کرده و آنها را به ادامه کار تشویق کرده است».

مجاهد اضافه کرد که «تمام رسانه‌های آزاد و بی‌طرف می‌توانند فعالیت‌های خود را ادامه دهند و با حفظ بی‌طرفی کامل نیز برنامه‌های خود را از سر بگیرند یا خبرنگارانی که با رسانه‌ها کار می‌کنند نیز همچنان ادامه کار دهند و سهم فعالی در آگاهی بخشی به مردم داشته باشند».

سخنگوی طالبان با رد بیانیه اداره حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان تاکید کرد: «هیچ خبرنگاری تا کنون تهدید و گرفتار نشده است و سران اداره نی و دیگر نهادها که بدون سند شایعه پخش می‌کنند نیز توجه کنند که به نفع هیچکس، خبرنگاران و جامعه نیست که چنین اظهارنظرهایی انجام شود».

وی تصریح کرد: «نباید مردم ترسانده شوند یا تبلیغات منفی صورت گیرد و یا شایعه پخش شود زیرا این اقدام به نفع هیچکسی نیست و اگر نگرانی دارند باید با طالبان و شماره‌هایی که منتشر شده است تماس بگیرند تا پیگیری و رسیدگی شود».

ذبیح الله مجاهد خاطرنشان کرد: بارها به رسانه‌ها اطمینان داده است که در ولایت‌ها کسی تحت پیگرد قرار نخواهد گرفت و بار دیگر نیز به عدم تهدید اهالی رسانه اطمینان می‌دهم.