واکنش خلیلزاد به تهدید طالبان

خلیل زاد ؛ طالبان مذاکره کنند، گفتگو می کنیم، بجنگند، می جنگیم، اما امیدواریم که صلح را انتخاب کنند، در غیر این صورت در کنار مردم و دولت افغانستان با آنها می جنگیم.

نگاه نو_ به گزارش خبرگزاری، آقای خلیلزاد روز گذشته در نشستی با شماری از خبرنگاران در سفارت امریکا در کابل گفت: «اگر طالبان گفت‌وگو کنند ما می‌توانیم گفت‌وگو کنیم. اگر آنان می‌خواهند بجنگند ما می‌توانیم جنگ کنیم. ما آروز داریم که طالبان صلح کنند. اگر آنان انتخاب کردند که به میز مذاکره حاضر نشوند و به جنگ ادامه دهند، ایالات متحده در کنار مردم و دولت افغانستان خواهد ایستاد و از آنان حمایت خواهد کرد.»
وی افزود که امریکا و هم‌پیمانانش به حمایت از نیروهای امنیتی افغان افتخار می‌کنند و در این مقطع نقش نیروهای امنیتی افغان و فشارهای نظامی مهم است. در همین حال او گفت که امریکا هیچ‌گاه خواهان ایجاد پایگاه‌های دایمی در افغانستان نبوده است: «چیزی که ما می‌خواهیم ختم جنگ از طریق گفت‌وگو، ادامه‌ی همکاری با افغانستان و مطمئن‌شدن از این که هیچ تروریستی هیچ یک از دو طرف را تهدید نمی‌کند.»
او اضافه کرد که ایالات متحده می‌خواهد به پاس قربانی‌های هفده ساله، یک رابطه‌ی همه‌جانبه با افغانستان، رابطه‌ای که برای افغان‌ها آینده‌ی بهتر فراهم کند، داشته باشد: « این رابطه شامل روابط نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی خواهد بود.»

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای هشدار داده است که اگر امریکا در مورد خروج نیروهایش از افغانستان گفت‌وگو نکند، این گروه مجبور خواهد بود مذاکرات صلح را متوقف کند.
در اعلامیه آمده است: امریکایی ها چنانکه در ماه نومبر گذشته در نشست دوحه، اتفاق کرده بودند که در نشست آینده در مورد خروج نیروهای خارجی و عدم استفاده خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر، گفتگو می شود. اما اکنون آن ها از آجندا مذکور به سوی دیگر سعی دارند و موضوعات تازه ای را به خواست خود اضافه می کنند.

گروه طالبان به امریکایی ها هشدار می دهد که “اگر این وضعیت دوام بکند و امریکایی ها صادقانه وارد مذاکرات نشوند، این گروه مجبور می شود که گفت‌وگوهای صلح و مذاکرات را تا زمانی که امریکا به جای فشار و تاکتیک ها برای صلح واقعی گام نگذارد، به تعویق بیندازد