واکنش ارگ: تلاش‌های غنی صلح را به گفتمان ملی، ‌منطقه‌ای و جهانی بدل کرده است

نگاه نو_ ارگ ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات اخیر رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید، تلاش‌های رییس جمهور غنی سبب شده است که صلح به یک گفتمان ملی و بین‌المللی بدل شود. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری روز دوشنبه، هفتم دلو در توییتی نوشته است: «تلاش‌های همه‌جانبه‌ی رییس جمهور غنی در پنج‌سال اخیر سبب شد تا صلح به عنوان گفتمان ملی، منطقه‌ای و جهانی مبدل شود.»
آقای صدیقی هم‌چنان تامین صلح و ثبات در کشور را خواست مردم و اولویت حکومت عنوان کرده و افزوده است که برای نخستین‌بار تلاش‌های حکومت سبب شد تا مردم افغانستان شاهد آتش‌بس سه روزه در کشور باشند.
این اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری در حالی مطرح شده است که عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت روز گذشته در یک نشست خبری در کابل رییس جمهوری غنی را متهم به انحصار روند صلح متهم کرد. آقای عبدالله هم‌چنان گفت که یگانه راه رسیدن به صلح، آغاز گفت‌و‌گوهای بدون قید‌وشرط با طالبان است. به گفته او، هیچ کسی نباید به خاطر حفظ کرسی‌اش در برابر این روند ملی مانع ایجاد کند.
آقای عبدالله درحالی رییس جمهوری غنی را مانع صلح عنوان کرده است که ارگ ریاست جمهوری برقراری آتش‌بس را پیش شرط آغاز مذاکرات مستقیم با گروه طالبان عنوان کرده و گفته است که کاهش خشونت‌ها برای روند صلح در کشور سودمند نیست. گروه طالبان اما به تازه‌گی طرحی را به ایالات متحده امریکا ارایه کرده است که بر اساس آن قرار است میزان خشونت‌ها در سطح کشور کاهش یابد. این گروه هم چنان اعلام کرده است که روی برقراری آتش‌بس در مذاکرات بین‌الافغانی بحث خواهند کرد.