واکنش‌های ‘زن‌ستیزانه’ به انتصاب نخستین مقام پولیس زن در خوست

زلا زازی به عنوان آمر اداره مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی پلیس/پولیس خوست در جنوب شرق افغانستان آغاز به کار کرد. او اولین افسر زن است که در چنین سمتی در ولایت خوست گماشته می‌شود.

نگاه نو_ تنها چند ساعت پس این که او رسما به کارش آغاز کرد، شماری از کاربران عکس‌های شخصی او را در شبکه‌های اجتماعی همرسانی کردند. و با توسل به آن عکس‌ها توانایی خانم زازی را زیر سوال برده‌اند. همرسانی که این عکس‌ها که با کنایه‌ها و انتقاد نیز همراه بوده واکنش‌های متفاوتی را در پی داشت.

خانم زازی ۲۲ سال دارد و آموزش نظامی را در ترکیه فراگرفته است.

شماری این کار را “زن‌ستیزانه” و برآمده از “تبعیض جنسیتی” خوانده‌اند و گرفتن عکس‌های شخصی و انتشار آن در گذشته را حق خانم زازی دانستند.

زلا زازی در گفتگویی با بشیر پیمان، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت که او می‌توانست در کابل کار کند، ولی تصمیم گرفت به محلی برود که زنان به حمایت او ضرورت دارد و به همین دلیل خوست را انتخاب کرد. خوست از ولایت‌های ناامن و به شدت محافظه‌کار و سنتی افغانستان است.

خانم زازی گفته است که مادرش مشوق او بوده که به صفوف نیروهای پلیس بپیوندد.

زلا زازی
Image captionخانم زازی ۲۲ سال دارد و آموزش نظامی را در ترکیه فراگرفته است

به گفته او هدفش کمک و خدمت به زنان این ولایت بوده است.

خانم زازی که امروز اولین روز کاری‌اش در این پست بود، درباره گفت: ” ابتدا نگران بودم که نتوانم به راحتی کار کنم ولی امروز به عنوان اولین روز کاری به راحتی کار کردم.”

او گفت با توجه به اینکه زنان دیگری در این اداره کار نمی‌کند، فضای مناسب کاری برای او فراهم شده بود.

خانم زازی از ولایت پکتیا در همسایگی ولایت خوست است.

او گفت که مهمترین چالش را در برابرش تبلیغات منفی کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌داند که درباره گماشته شدنش به این پست سخن می‌زنند.

این افسر جوان پلیس از کاربران شبکه های اجتماعی خواست که به‌جای پرداختن به حاشیه‌ها کمک کنند و دست یکدیگررا بگیرند و به زنان توهین نکنند.

گماشته شدن زنان به سمت‌هایی که به طور سنتی معمولا مردان در آن کار می‌کردند، به خصوص در پست‌های نظامی و امنیتی پیش از این نیز در افغانستان واکنش‌برانگیز شده است.