هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته است

خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان پس از شش روز گفت‌وگو با طالبان در دوحۀ قطر، به سوی افغانستان حرکت کرده است.

نگاه نو_ او در تویتتر خود نوشته که گفت‌وگوها در این شش روز به مراتب موثرتر از گفت‌وگوهای پیشین بوده و پیشرفت‌‎های چشم‌‌گیر در موارد مهم صورت گرفته‌اند.

آقای خلیل‌زاد می‌گوید که تاکنون هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته است و گفت‌وگوها پس از یک وقفۀ کوتاه دوباره از سرگرفته خواهند شد: «مواردی برای گفت‌وگو باقی مانده‌اند. تا زمانی‌که روی تمامی موارد توافق صورت نگیرد، هیچ توافقی انجام نمی‌شود. این توافقات باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه را دربر داشته باشند.»

پیش از این، منابع گفته بودند که نماینده‌گان امریکا با طالبان در این گفت‌وگوها دربارۀ تعیین زمان‌بندی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت وگو کرده‌اند و زلمی‌ خلیل‌زاد از طالبان خواسته تا با حکومت افغانستان نیز گفت وگو کنند.

این چهارمین دور نشست گفت‌وگوهای طالبان با نماینده‌گان ایالات متحده پس از آغاز کار زلمی خلیل‌زاد، همچون فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان است. این دور گفت‌وگوها روز دوشنبه (۱دلو) آغاز شد و امروز (شنبه، ۶ دلو) نیز ادامه داشته است.

به گفتۀ منابع ایالات متحده، پذیرفته که نیروهایش را از افغانستان بیرون خواهد کرد و طالبان آتش‌بس را مشروط به اعلام جدول زمان‌بندی خروج نیروهای امریکایی ساخته‌اند.