هشدار مارک اسپر درخصوص عواقب خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

یک روزنامه آمریکایی می‌گوید وزیر دفاع سابق آمریکا پیش از اخراجش توسط رئیس جمهور این کشور، در نامه‌ای محرمانه درخصوص عواقب خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هشدار داده بود.

به نوشته روزنامه «دیلی میل» به نقل از «واشنگتن پست»، اسپر در این نامه نوشته بود به دلایل مختلفی همچون تضعیف موضع آمریکا در مذاکرات کابل-واشنگتن و عواقب آن برای متحدان آمریکا، درخصوص خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تردید دارد.

همچنین در این نامه به ادامه یافتن خشونت‌ها در افغانستان و گزارش ناظران درخصوص افزایش پنجاه درصدی حملات گروه طالبان طی چند ماه اخیر اشاره شده است.

اسپر در این یادداشت هشدار داده است که خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از افغانستان، نظامیان دیگر متحدان آمریکا را که در این کشور حضور دارند، به خطر می‌اندازد.

«دونالد ترمپ » رئیس جمهور آمریکا چندی پیش گفته بود نظامیان آمریکایی باقی‌مانده در خاک افغانستان باید تا کریسمس (دی ماه) به خانه برگردند.

گفته می‌شود یکی از دلایل بالا گرفتن اختلافات اسپر و ترمپ و اخراج وی از پنتاگون به همین موضوع برگردد. گرچه دلایل دیگری از جمله مخالفت اسپر با استفاده از ارتش برای سرکوب نا آرامی‌های این کشور نیز مطرح شده‌اند.

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه دیروز (جمعه) گفت، در دیدار با «مایک پامپئو» همتای آمریکایی خود، مخالفت دولت فرانسه با خروج یک‌جانبه آمریکا از افغانستان و عراق را اعلام خواهد کرد.

ترمپ دوشنبه هفته گذشته، اسپر را که بارها از خروج سریع نیروها از افغانستان ابراز بی‌میلی کرده بود، اخراج و «کریستوفر سی. میلر» مدیر پیشین مرکز ملی مبارزه با تروریسم را جایگزین وی کرد.