نگرانی سازمان ملل از تهدید طالبان مبنی‌بر حمله بر روند انتخابات

یوناما در واکنش به تهدید طالبان مبنی بر حملۀ این گروه بر گردهمایی‌های انتخاباتی در افغانستان، می‌گوید که این کار نقص صریح قوانین بین‌المللی است.

نگاه نو_ یوناما، حمله بر مرکزهای رأی‌دهی و شرکت کننده‌گان در انتخابات را «جرم» پنداشته‌است و گفته‌است که عاملان این حمله‌ها باید پاسخ‌گوی باشند.

طالبان، روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۵اسد) با نشر یک اعلامیه، انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان را غیرمشروع خواندند و هشدار دادند که کمپاین‌های انتخاباتی را هدف قرار خواهند داد. این گروه، از مردم خواسته بود که در این گردهمایی‌ها شرکت نکنند.

سازمان ملل، این تهدید طالبان را نگران کننده می‌داند: «برمبنای قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر، پروسه انتخاباتی در افغانستان یک فعالیت مدنی است و هر شخصی حق دارد تا در امور عامه سهم بگیرد، رأی بدهد، بدون تبعیض و محدودیت‌های بی دلیل در حکومت انتخاب شود.»

یوناما، افزوده‌است: «تمام شهروندان چه رأی‌دهنده‌گان، کاندیدان یا کارمندان انتخاباتی حق دارند در تمام مراحل یک پروسه انتخاباتی دور از ترس، ارعاب و خشونت باشند.»

پیش از این، سازمان عفو بین‌الملل نیز این تهدید طالبان را بی‌احترامی به زنده‌گی انسان‌ها دانسته‌ است.

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری، به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شود و پیکارهای انتخاباتی نامزدان، دو هفته پیش به تاریخ ششم اسد آغاز شدند.